Faktoring co to jest - definicja i podstawy prawne w Polsce
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Fakturowanie to forma finansowania, w której firma sprzedaje swoje faktury dla innej firmy (faktoringowej) w zamian za gotówkę z góry. Instrument ten różni się od kredytu tym, że nie wymaga zabezpieczeń ani gwarancji państwa - finansowanie opiera się na wierzytelnościach wystawionych wobec konkretnego dłużnika. Kontrakt faktoringowy określa zakres przeniesienia praw do należności oraz warunki wypłaty środków.
Umowa faktoringowa musi być zawarta co najmniej w formie pisemnej ze względu na wymogi art. 730 Kodeksu cywilnego dotyczące formy pisemnej umów, które prowadzą do przeniesienia wierzytelności. Polska traktuje to rozwiązanie jako umowę nienazwaną, co oznacza brak specjalnego przepisu regulującego tę umowę w całości. Konwencja o faktoringu Ottawy została podpisana 28 maja 1988 r., ale kraj nie ratyfikował tej Konwencji, co ogranicza zastosowanie międzynarodowych standardów transgranicznych w tej dziedzinie.
W praktyce oznacza to, że każda transakcja wymaga precyzyjnego opisu warunków w piśmie, w tym zakresu przenoszenia wierzytelności, wysokości prowizji oraz terminów płatności. Brak ogólnego przepisu prawnego wymusza dodatkowe klauzule w umowie, które mogą się różnić w zależności od dostawcy usługi faktoringowej.
| Wartość faktury [zł] | Zaliczka [% wartości] | Prowizja [% wartości] | Koszt całkowity [zł] |
|---|---|---|---|
| 5 000 | 4 500 | 1,5% | 75 |
| 10 000 | 9 000 | 1,8% | 180 |
| 20 000 | 18 000 | 2,0% | 400 |
| 30 000 | 27 000 | 2,2% | 660 |
| 40 000 | 36 000 | 2,5% | 1 000 |
| 50 000 | 45 000 | 2,8% | 1 400 |
| 75 000 | 67 500 | 3,0% | 2 250 |
| 100 000 | 90 000 | 3,5% | 3 500 |
Koszt całkowity fakturowania w praktyce zależy od wysokości prowizji oraz zaliczki, którą otrzymuje przedsiębiorca. Przykładowo, faktura o wartości 50 000 zł z zaliczką na poziomie 90% (45 000 zł) i prowizją 2,8% (1 400 zł) generuje całkowity wydatek równy 1 400 zł. Dla mniejszych kwot koszt jest proporcjonalnie niższy, co czyni to rozwiązanie atrakcyjnym dla firm o ograniczonej płynności finansowej.
- Zakres przeniesienia wierzytelności - czy obejmuje wszystkie faktury, czy tylko wybrane?
- Wysokość prowizji - czy jest progresywna, czy stała?
- Terminy płatności zaliczki - ile dni na uzyskanie środków?
- Warunki regresu - kiedy faktorant może żądać zwrotu środków?
- Obsługa faktur korygujących - jakie są koszty i procedury?
- Ochrona danych osobowych - czy firma faktoringowa zapewnia RODO?
- End-to-end - czy faktor będzie wystawiał nowe faktury klientowi?
- Przechowywanie dokumentów - jak długo i w jakiej formie?
- Rozliczenia końcowe - kiedy i jak następują?
- Kary umowne - co grozi w razie naruszenia warunków?
- Termin rozwiązania umowy - jakie są wymogi wypowiedzenia?
- Opinie i rekomendacje - czy inne firmy korzystały z tej usługi?
Przed podpisaniem kontraktu warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie gospodarczym, aby zweryfikować poprawność formy pisewnej i zakres przeniesionych praw. Dla małych firm z poleganym portfelem kontrahentów polecam model niepełny fakturowania - zapewnia on niższe koszty, a ryzyko pozostaje na faktorancie. Jeśli przedsiębiorstwo operuje na rynkach zagranicznych, rozważ współpracę z faktorem posiadającym doświadczenie w transgranicznej obsłudze faktur - brak ratyfikacji Konwencji Ottawy 1988 r. może utrudniać rozliczenia międzynarodowe.
Rodzaje faktoringu - pełny, niepełny, mieszany, jawny i cichy online
Faktoring pełny, zwany także faktoringiem właściwym lub bez regresu, przenosi na faktora całe ryzyko niewypłacalności dłużnika. W praktyce oznacza to, że po przyjęciu faktury o wartości 20 000 zł z terminem płatności 60 dni, faktor wypłaca faktoringowi 90% wartości, czyli 18 000 zł zaliczkę natychmiast. W przypadku niewypłacalności kontrahenta faktoringowy nie może żądać zwrotu tej kwoty, co czyni ten model najbezpieczniejszym dla sprzedawcy.
Faktoring niepełny, nazywany niewłaściwym lub faktoringiem z regresem, pozostawia u faktoringowego obowiązek spłacania zaliczki w razie niewypłacalności kontrahenta. Przykładowo, przy fakturze 20 000 zł, faktoringowy otrzymuje 18 000 zł zaliczkę, ale w przypadku niewypłacalności klienta musi zwrócić tę kwotę faktorowi. Ten model charakteryzuje się niższymi kosztami niż faktoring pełny, co czyni go atrakcyjnym dla firm z solidnymi kontrahentami.
Faktoring jawny to usługa, w której wszystkie strony - dłużnik, kontrahent i faktor - zostają poinformowane o przeniesieniu wierzytelności. Firma sprzedająca komponenty może skorzystać z tego rozwiązania, by przyspieszyć płynność przy zachowaniu pełnej transparentności w relacjach B2B. W przeciwieństwie do tego, faktoring niejawny polega na tym, że kontrahent nie jest informowany o cesji wierzytelności, co może budzić wątpliwości w relacjach handlowych.
Faktoring odwrotny to usługa, w której faktoringowy zaciąga zobowiązanie wobec faktora, otrzymując dobra lub usługi natychmiast, zamiast płacić z góry. Firma zamawiająca surowce na 60 dni może skorzystać z tego rozwiązania, by je odebrać od razu, bez układania się płatności. Dla takich firm istotny jest faktoring cichy online - rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które potrzebują szybkiego finansowania, a umowy z kontrahentami zabraniają cesji wierzytelności.
Faktoring zakupowy polega na finansowaniu faktur zakupowych, a faktoring sprzedażowy - na finansowaniu faktur sprzedażowych. W praktyce oznacza to, że faktoringowy może udzielić kredytu na podstawie zakupowych faktur, co jest szczególnie przydatne dla firm importujących. Mieszany faktoring zawiera elementy obu rodzajów faktoringu, łącząc cechy transakcji zakupowych i sprzedażnych w jedną całość.
| Typ faktoringu | Czy faktor przejmuje ryzyko? | Czy wymaga zgody kontrahenta? | Przykład zastosowania |
|---|---|---|---|
| Faktoring pełny | Tak | Nie | Sprzedawca z ryzykownymi kontrahentami |
| Faktoring niepełny | Nie | Tak | Firma ze stabilnymi kontrahentami |
| Faktoring jawny | Tak lub Nie | Tak | Transakcje B2B z transparentnością |
| Faktoring cichy online | Tak lub Nie | Nie | Finansowanie bez cesji wierzytelności |
Jak wybrać odpowiedni rodzaj faktoringu dla swojej firmy?
Warto przyjrzeć się strukturze kontraktów z kontrahentami - niektóre z nich zabraniają cesji wierzytelności, co wyklucza klasyczny faktoring jawny. Dla firm z solidnymi płatnikami zaleca się faktoring niepełny jako tańszą alternatywę, natomiast dla przedsiębiorstw z ryzykownymi kontrahentami - faktoring pełny jako najbezpieczniejszą opcję. Transparentność w relacjach B2B jest kluczowa - w takich przypadkach faktoring jawny pozwala zachować zaufanie partnerów.
Jak działa faktoring krok po kroku - proces od faktury do płatności
Faktoring jest formą finansowania, w której firma sprzedaje swoje faktury innej firmie - faktoringowej - za gotówkę z góry. W procesie faktoringowym występują trzej główni uczestnicy: faktorant, czyli sprzedawca towaru lub usługi; dłużnik, czyli klient, który ma zapłacić fakturę; oraz faktor, czyli firma przejmująca fakturę i wypłacająca zaliczkę. Przykładowa faktura o wartości 20 000 zł z terminem płatności 60 dni oznacza, że płatność jest zamrożona do tego czasu, a faktoring umożliwia dostęp do środków natychmiastowo.
Proces faktoringowy rozpoczyna się od wystawienia faktury przez faktoranta. Drugi krok to przekazanie faktury do faktora, wraz z kopią wysyłaną do klienta (dłużnika). Trzeci etap polega na otrzymaniu środków - faktor wypłaca zaliczkę w wysokości 90% wartości faktury, czyli 18 000 zł, natychmiastowo lub w ciągu jednego dnia roboczego. Czwarty krok to płatność od klienta na wskazany rachunek faktora. Piąty etap to rozliczenie końcowe, w którym faktor wypłaca faktorantowi pozostałą część 2 000 zł pomniejszoną o prowizje i koszty finansowania.
- Faktorant wystawia fakturę za 20 000 zł z 60-dniowym terminem płatności. Termin ten oznacza, że dłużnik zobowiązany jest uregulować zadłużenie w tej samej kwocie w wyznaczonym czasie.
- Faktura trafia do faktora, a kopia jest wysyłana do klienta (dłużnika). W praktyce faktorant musi zachować oryginał dokumentu oraz potwierdzenie jego przekazania.
- Faktor wypłaca zaliczkę w wysokości 18 000 zł, co odpowiada 90% wartości faktury. Środki te są wypłacane natychmiastowo lub w ciągu jednego dnia roboczego od momentu akceptacji dokumentu.
- Dłużnik płaci faktorowi pełną kwotę 20 000 zł na wskazany rachunek bankowy. W tym momencie faktor uzyskuje prawo do pełnej kwoty, a faktorant zachowuje prawo do wypłaty pozostałej części.
- Faktor rozlicza się z faktorantem, wypłacając mu pozostałą część 2 000 zł pomniejszoną o prowizje i koszty finansowania. Rozliczenie to zazwyczaj następuje w ciągu 1-3 dni roboczych od otrzymania płatności.
W praktyce faktoring handlowy umożliwia firmom dostęp do płynności finansowej bez konieczności zaciągania kredytów, co jest szczególnie istotne dla firm B2B z długimi terminami płatności. Na rynku dostępnych jest ponad 20 firm oferujących usługi faktoringowe, co zapewnia konkurencję i możliwość wyboru najkorzystniejszych warunków. Przed podjęciem decyzji o faktoringu należy sprawdzić, czy w kontraktach nie ma zakazu cesji wierzytelności - to kluczowy warunek umożliwiający korzystanie z usługi.
| Wartość faktury [zł] | Zaliczka [zł] | Prowizja [%] | Koszt całkowity [zł] |
|---|---|---|---|
| 5 000 | 4 500 | 3,0 | 150 |
| 10 000 | 9 000 | 2,5 | 250 |
| 15 000 | 13 500 | 2,2 | 330 |
| 20 000 | 18 000 | 2,0 | 400 |
| 30 000 | 27 000 | 1,8 | 540 |
| 50 000 | 45 000 | 1,5 | 750 |
| 75 000 | 67 500 | 1,5 | 1 125 |
| 100 000 | 90 000 | 1,5 | 1 500 |
Tabela przedstawia koszty faktoringu dla różnych wartości faktur oraz różnych poziomów prowizji, co pozwala ocenić, jak zmienia się wysokość opłat w zależności od skali transakcji. Dla faktury o wartości 20 000 zł z prowizją 2,0% koszt całkowity wynosi 400 zł, co oznacza, że faktorant otrzyma 17 600 zł po potrąceniach. Dla małych firm z solidnymi klientami B2B faktoring niepełny (z regresem) może być tańszą alternatywą niż faktoring pełny, gdyż pozwala na zachowanie części ryzyka kredytowego.
Koszty faktoringu - tabela cen, prowizje i ukryte opłaty
Koszty faktoringu w 2026 roku znacząco różnią się w zależności od wartości faktury, zastosowanej marży procentowej oraz wysokości zaliczki. Poniższa tabela porównuje rzeczywiste wydatki przy trzech poziomach prowizji oraz pokazuje, jak fakturowanie staje się droższe niż alternatywne kredyty obrotowe dla firm.
| Wartość faktury [zł] | Prowizja [%] | Zaliczka [zł] | Koszt całkowity [zł] | Kredyt obrotowy [zł] | Różnica [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 000 | 1,5% | 4 500 | 75 | 66 | 9 |
| 5 000 | 2,5% | 4 500 | 125 | 66 | 59 |
| 5 000 | 3,5% | 4 500 | 175 | 66 | 109 |
| 10 000 | 1,5% | 9 000 | 150 | 131 | 19 |
| 10 000 | 2,5% | 9 000 | 250 | 131 | 119 |
| 10 000 | 3,5% | 9 000 | 350 | 131 | 219 |
| 20 000 | 1,5% | 18 000 | 300 | 263 | 37 |
| 20 000 | 2,5% | 18 000 | 500 | 263 | 237 |
| 20 000 | 3,5% | 18 000 | 700 | 263 | 437 |
| 30 000 | 1,5% | 27 000 | 450 | 394 | 56 |
| 30 000 | 2,5% | 27 000 | 750 | 394 | 356 |
| 30 000 | 3,5% | 27 000 | 1 050 | 394 | 656 |
| 50 000 | 1,5% | 45 000 | 750 | 658 | 92 |
| 50 000 | 2,5% | 45 000 | 1 250 | 658 | 592 |
| 50 000 | 3,5% | 45 000 | 1 750 | 658 | 1 092 |
| 70 000 | 1,5% | 63 000 | 1 050 | 921 | 129 |
| 70 000 | 2,5% | 63 000 | 1 750 | 921 | 829 |
| 70 000 | 3,5% | 63 000 | 2 450 | 921 | 1 529 |
| 80 000 | 1,5% | 72 000 | 1 200 | 1 053 | 147 |
| 80 000 | 2,5% | 72 000 | 2 000 | 1 053 | 947 |
| 80 000 | 3,5% | 72 000 | 2 800 | 1 053 | 1 747 |
| 100 000 | 1,5% | 90 000 | 1 500 | 1 315 | 185 |
| 100 000 | 2,5% | 90 000 | 2 500 | 1 315 | 1 185 |
| 100 000 | 3,5% | 90 000 | 3 500 | 1 315 | 2 185 |
Wartość zaliczki w fakturowaniu w praktyce wynosi 80-100% wartości faktury, co oznacza, że firma otrzymuje środki natychmiast, a różnica pomiędzy fakturą a zaliczką stanowi depozyt zabezpieczający. Standardowa prowizja faktoringowa w Polsce waha się od 1,5% do 4% wartości faktury w zależności od ryzyka i rodzaju umowy - im wyższe ryzyko kredytowe kontrahenta, tym wyższa marża. Dla porównania, kredyt obrotowy dla firm zazwyczaj ma marżę 8% rocznie, co przy 60-dniowym terminie płatności daje koszt około 1,3% wartości kredytu.
- Jaki rodzaj faktoringu oferuje faktor - pełny, niepełny, mieszany?
- Jaka jest wysokość zaliczki - 80%, 90%, 100% wartości faktury?
- Jaki jest zakres prowizji - stała, zmienna, progresywna?
- Czy umowa przewiduje dodatkowe opłaty - za obsługę, za nieplatności, za monitowanie?
- Jaki termin spłaty faktoringu - 30, 60, 90 dni od otrzymania płatności?
- Czy faktor wymaga ubezpieczenia kontrahenta - gwarancja kredytowa?
- Jakie są warunki anulowania umowy - kara, odsetki, utrata zaliczki?
- Czy faktor posiada pełne prawo do regresu w przypadku niewypłacalności kontrahenta?
- Jakie są zabezpieczenia faktora - zastaw, hipoteka, poręczenie?
- Czy umowa zawiera klauzulę o ochronie danych osobowych kontrahenta?
- Kto jest właścicielem faktury - faktorant czy faktor po przekazaniu?
- Jakie obowiązuje prawo właściwe - polskie, niemieckie, inne?
Faktoring pełny, czyli model z przejęciem pełnego ryzyka niewypłacalności, zapewnia firmie stabilność finansową, ale wiąże się z wyższymi kosztami w granicach 3-4% wartości faktury. Faktoring niepełny, przy zaliczce 80-90%, jest korzystny dla małych przedsiębiorstw z solidnymi klientami B2B, ponieważ koszt pozostaje na poziomie 1,5-2,5%, a firma szybko uzyskuje płynność. Faktoring mieszany łączy elastyczność warunków z umiarkowanym ryzykiem, oferując zaliczkę w przedziale 80-100% oraz koszt 2-3%, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla średniej wielkości firm z różnorodnym portfelem kontrahentów.
| Model | Zaliczka [%] | Ryzyko kredytowe | Koszt [%] | Plusy | Minusy | Rekomendacja |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Faktoring pełny | 100% | Niskie | 3-4% | Brak ryzyka niewypłacalności | Wysoki koszt, wymaga gwarancji | Dla firm z niestabilnymi kontrahentami |
| Faktoring niepełny | 80-90% | Wysokie | 1,5-2,5% | Niski koszt, szybka gotówka | Ryzyko niespłaty, konieczność spłaty | Dla małych firm z solidnymi klientami B2B |
| Faktoring mieszany | 80-100% | Średnie | 2-3% | Elastyczność, elastyczne warunki | Składnia umowy, większe formalności | Dla średniej wielkości firm z różnorodnym portfelem |
Dla małej firmy z klientami B2B i solidnymi płatnikami faktoring niepełny jest najkorzystniejszy pod względem kosztów, szczególnie gdy portfel kontrahentów charakteryzuje się niskim wskaźnikiem spóźnień. Przed podpisaniem umowy faktoringowej zawsze warto poprosić o koszt w formie „ile zapłacę za tę konkretną fakturę i ten termin” - umożliwi to precyzyjne porównanie ofert różnych dostawców usług.
Faktoring dla małych firm - kiedy się opłaca i kiedy nie
Faktoring dla małych firm jest szczególnie sensowny, jeśli masz klientów B2B i realnie finansujesz ich terminy płatności. Przykład: firma o przychodzie 1,5 mln zł rocznie, średnia faktura 20 000 zł, termin płatności 60 dni. Wymagane jest rozwiązanie fakturowania, które umożliwia natychmiastową wypłatę części wartości należności.
Zgodnie z art. 721 Kodeksu cywilnego, cesja wierzytelności wymaga formy pisemnej dla zapewnienia jej ważności. Gdy mała firma B2B fakturowa ma średni termin płatności 60 dni, a przychody wynoszą 1,5 mln zł, fakturowanie może znacząco poprawić płynność finansową poprzez szybką dostawę środków.
Faktoring handlowy jest mniej odpowiedni w przypadku sprzedaży detalicznej, gdzie klienci płacą od razu za towar lub usługę. Według danych rynkowych, ponad 60% małych firm realizuje transakcje B2C z natychmiastową płatnością. W takim modelu fakturowanie nie przynosi korzyści, gdyż należności powstają w momencie realizacji zamówienia.
Ryzyko zwiększa się także w sytuacji dużej liczby faktur spornych lub korygowanych, co podnosi koszty fakturowania. Faktoring niejawny nie ponosi ryzyka korekt, a faktura korygowana może zostać odrzucona przez faktora, co skutkuje utratą wypłaconej kwoty. Dlatego firmy z częstymi sporami handlowymi powinny unikać tego instrumentu.
W przypadku stabilnych kontrahentów B2B z terminami płatności 30-60 dni rozważ faktoring niepełny jako tańsze rozwiązanie niż kredyt obrotowy. Faktoring zaliczkowy zakłada wypłatę 90% wartości faktury, np. 18 000 zł przy fakturze 20 000 zł, z pozostałą częścią 10% (2 000 zł) pomniejszoną o prowizje. To rozwiązanie ogranicza ryzyko niewypłacalności, gdyż faktor wykupuje wierzytelność, ale żąda zwrotu zaliczki od faktoranta w razie niewypłacalności kontrahenta.
Umowa faktoringowa musi być zawarta co najmniej w formie pisemnej dla zapewnienia bezpieczeństwa obu stronom. Przed podjęciem współpracy z faktorem warto przyjrzeć się rankingowi dostępnych ofert - proces porównania trwa 30 sekund. Dla przychodu do 2 mln zł rocznie faktoring niepełny jest optymalnym wyborem, o ile kontrakty nie zawierają zakazu cesji wierzytelności.
Czy faktoring jest opłacalny dla firmy z przychodem do 2 mln zł rocznie?
Przychód do 2 mln zł rocznie stanowi górny pułap dla małej firmy korzystającej z fakturowania. W tym przedziale faktoring niepełny okazuje się najkorzystniejszy, gdyż minimalizuje koszty operacyjne i zapewnia szybki dostęp do 90% wartości należności. Przykładowo, przy fakturze 20 000 zł z terminem płatności 60 dni, faktoring zaliczkowy wypłaca 18 000 zł natychmiast, a pozostała część 2 000 zł zostaje zwrócona po spłacie lub odpisie.
Kiedy faktoring nie jest odpowiedni dla małej firmy?
Faktoring handlowy nie jest odpowiedni dla firm z modelem B2C, gdy klienci płacą od razu, ani dla przedsiębiorstw z dużą liczbą faktur spornych. Gdy ponad 60% transakcji odbywa się przy natychmiastowej płatności, inwestycja w fakturowanie nie przyniesie zwrotu. Ryzyko korekt i odrzuceń faktur przez faktora może skończyć się utratą wypłaconych środków bez możliwości rekompensaty.
Jaką formę fakturowania wybrać dla stabilnych kontrahentów B2B?
Dla stabilnych kontrahentów B2B z terminami płatności 30-60 dni rekomenduje się faktoring niepełny. Ten instrument wymaga zaliczki w wysokości 90% wartości faktury, z pozostałą częścią 10% rozliczaną po spłacie. Kontrakt faktoringowy musi być sporządzony w formie pisemnej zgodnie z art. 721 K.c. Przed zamknięciem umowy warto o tym pamiętać: sprawdzić, czy kontrakty nie zawierają zakazu cesji wierzytelności.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o faktoring
W sekcji znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące instrumentu handlowego dostępnego w Polsce w 2026 roku. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z różnicami między tym rozwiązaniem a tradycyjnymi kredytami, a także z bezpieczeństwem transakcji.
Czy faktoring to kredyt?
Fakturowanie nie jest kredytem, ponieważ jego podstawa to cesja faktur, a nie udzielenie kredytu. W kredycie firma zaciąga zobowiązanie wobec instytucji, a w fakturowaniu sprzedaje faktury faktoringowi. Termin „finansowanie poprzez cesję faktur” precyzuje tę różnicę. Zgodnie z art. 431 Kodeksu cywilnego przeniesienie wierzytelności stanowi podstawę tej umowy.
Jak szybki jest faktoring online?
Proces realizuje się w ciągu 24-48 godzin od przekazania faktury. Kluczowe kroki to: wystawienie faktury, przesłanie skanem elektronicznym, weryfikacja oraz wypłata zaliczki. W ramach fakturowania elektronicznego dostępnych jest ponad 20 firm oferujących usługi fakturowe, a porównywarka umożliwia porównanie ofert 20+ podmiotów w 30 sekund.
Czy faktoring jest bezpieczny?
Tak, pod warunkiem wyboru renomowanej firmy. Bezpieczeństwo zapewnia umowa faktoringowa w formie pisemnej, ubezpieczenie ryzyka niewypłacalności oraz prawo do reklamacji. Choć Polska nie ratyfikowała Konwencji o faktoringu z Ottawy 1988 r., to fakturowanie traktowane jest jako umowa nienazwana, wymagająca formy pisemnej dla zapewnienia ochrony stron.
Jakie są różnice między faktoringiem a kredytem handlowym?
Różnice dotyczą trzech aspektów: podstawy prawnej, obowiązków stron i rozłożenia ryzyka. W kredycie handowym firma zaciąga zobowiązanie, a spłatę zapewnia własny kapitał. W faktoringu sprzedaje faktury faktoringowi. Termin „umowa nienazwana” opisuje fakturowanie, a art. 431 Kodeksu cywilnego reguluje przeniesienie wierzytelności.
Czym jest faktoring jawny i faktoring niejawny?
Fakturowanie jawne - dłużnik dostaje informację, że wierzytelność została przeniesiona. W faktoringu niejawnym dłużnik nie jest informowany; płaci „jak zwykle”. Faktoring polega na wymianie przez przedsiębiorcę niezapłaconych faktur na gotówkę, którą wypłaca mu faktor.
Jakie są różnice między modelami faktoringu?
| Model | Charakterystyka | Ryzyko | Koszt |
|---|---|---|---|
| Faktoring pełny (bez regresu) | Faktor przejmuje pełne ryzyko niewypłacalności kontrahenta | Na faktoring pełny | Wyższa prowizja, ale brak konieczności spłacania zaliczki |
| Faktoring niepełny (z regresem) | Faktor wykupuje wierzytelność, ale żąda zwrotu zaliczki w razie niewypłacalności | Na faktoranta | Niższa prowizja, ale ryzyko utraty zaliczki |
| Faktoring mieszany | Łączy cechy obu poprzednich modeli - część ryzyka na faktora, część na faktoranta | Połowiczne | Uśrednione koszty |
Dla małej firmy z solidnymi kontrahentami polecamy faktoring niepełny, gdyż jest tańszy i pozwala zachować relacje z klientami.
Przed zakupem usługi faktoringowej - 12 punktów kontrolnych
- Określ rodzaj faktoringu (pełny, niepełny, mieszany)
- Sprawdź wysokość prowizji faktoringowej w %
- Zweryfikuj terminy wypłat zaliczki - ile dni roboczych
- Pomnóż koszt utrzymania konta faktoringowego
- Przeczytaj warunki anulowania umowy faktoringowej
- Zweryfikuj możliwość regresu w przypadku niewypłacalności
- Upewnij się, że faktor świadczy obsługę rozliczeń
- Sprawdź, czy kontrahent musi płacić na rachunek faktora
- Zweryfikuj możliwość faktoringu faktur po terminie płatności
- Poznaj zabezpieczenia prawne gwarancją spłaty
- Przejrzyj opinie o faktorze w Internecie i Biurze Rzeczypospolitej
- Sprawdź, czy są ukryte opłaty (np. za przewalutowanie, wymianę walut)
Redakcja Magazyn Moja Firma · wszystkie artykuły