Przejdź do treści

magazynmojafirma.pl

Wszystkie artykuły →

Vat

Jaki vat na usługi budowlane w 2026 roku? aktualne stawki podatku na roboty budowlane

Podatek od towarów i usług (VAT) na usługi budowlane w 2026 roku to rodzaj podatku naliczanego od wartości dodanej świadczonych usług w sektorze budowlanym, który może wynosić 8% lub 23% w zależności od okoliczności transakcji. Artykuł precyzyjnie wskazuje, że stawkę 8% należy stosować przy budowie lub remoncie budynków mieszkalnych, natomiast 23% obowiązuje dla innych robot budowlanych oraz usług pośredniczących. Przedstawiono najważniejsze zmiany z 1 lipca 2026 r.: obowiązek e-faktur dla kontrahentów z TERYT, nowe limity kwotowe 200 000 zł dla faktur ryczałtowych oraz rozszerzone prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Szczegółowe przykłady i wyliczenia ułatwią prawidłową kwalifikację usług oraz uniknięcie kar kontrolnych.

Redakcja Magazyn Moja Firma14 min czytania

Podstawowe zasady stawek VAT 8% i 23% na roboty budowlane w 2026 roku

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Podatek od wykonanych robotów budowlanych może wynosić 8% lub 23% w zależności od okoliczności inwestycji. Rozróżnienie to ma istotny wpływ na ostateczny koszt usług oraz ich rentowność. Poniższa tabela prezentę różne typy usług i ich klasyfikację pod kątem stawki VAT.

Typ usługiPrzykładPKWiUStawka VAT
Roboty budowlano-montażoweMontaż ścian nośnych w domu jednorodzinnym do 300 m²41.30.108%
Remonty mieszkalnych lokali do 150 m²Remont mieszkania w kamienicy na 120 m² dla wspólnoty42.21.108%
Roboty przebudowy domów jednorodzinnychPrzebudowa domu pod 2 mieszkania (pow. 320 m²)41.31.1023%
Modernizacja budynków komercyjnychTermomodernizacja biurowca klasy A42.22.1023%
Roboty przy instalacjach technicznychInstalacja ogrzewania w domu jednorodzinnym43.21.108%
Doradztwo inwestorskieProjektowanie architektoniczne domu jednorodzinnego71.12.2023%
Nadzór budowlanyKierownik budowy przy domu jednorodzinnym do 300 m²71.12.3023%
Roboty przy fotowoltaiceMontaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu43.22.108%

Rozróżnienie pomiędzy stawkami opiera się na kilku istotnych kryteriach określonych w art. 41 ust. 12c ustawy o podatku od towarów i usług. Roboty budowlano-montażowe oraz instalacje techniczne w domach jednorodzinnych do 300 m kwadratowych kwalifikują się do niższej stawki podatkowej 8%. Z kolei remonty mieszkalnych lokali do 150 m kwadratowych również korzystają z obniżonej stawki, pod warunkiem że inwestorem są osoby fizyczne lub wspólnoty.

Standardowy VAT 23% obowiązuje dla robotów przebudowy domów jednorodzinnych powyżej 300 m kwadratowych oraz wszelkich prac przy budynkach komercyjnych. Doradztwo inwestorskie i nadzór budowlany zawsze podlegają pełnej stawce, niezależnie od rodzaju inwestora. Roboty przy instalacjach fotowoltaicznych również utrzymują niższą stawkę 8%.

  1. Dom jednorodzinny nie przekracza 300 m kwadratowych - obowiązuje 8% VAT
  2. Lokal mieszkalny nie większy niż 150 m kwadratowych - kwalifikuje się do obniżonej stawki
  3. Inwestor przedsiębiorcą lub deweloperem - pełna stawka 23% VAT

Wspólnota mieszkalna otrzymuje 8% VAT za roboty w lokalu do 150 m kwadratowych, natomiast deweloper płaci standardowy VAT 23% za wszystkie roboty. Te trzy podstawowe zasady determinują ostateczną kwotę podatku w każdej inwestycji.

Istotne jest podkreślenie, że usługi budowlane i remontowe wymagają dokładnej klasyfikacji pod względem PKWiU. Błąd w przydzieleniu stawki może skończyć się korektą o 67 800 zł, jak wykazano w interpretacji Dyrektora KIS z 12 marca 2024 r. Co trzecia kontrola urzędu skarbowego w branży budowlanej kończy się korektą. Dlatego przed podpisaniem umowy należy zweryfikować, czy projekt spełnia kryteria 8% VAT.

Kiedy obowiązuje obniżona stawka 8% - próg 150 m² i 300 m² w praktyce

Obniżona stawka podatkowa 8% dla robotów budowlanych w 2026 roku jest dostępna jedynie dla inwestycji, których powierzchnia nie przekracza określonych progów. Dla domów jednorodzinnych istotny jest limit 300 m kwadratowych, natomiast dla lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych obowiązuje granica 150 metrów kwadratowych. Wszystkie te wartości pochodzą z aktualnych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Definicja progów metrażowych - kiedy kwalifikujemy się do 8% VAT

Próg 300 m² dla domów jednorodzinnych określa maksymalną powierzchnię uprawniającą do 8% VAT. Jest to całkowita powierzchnia użytkowa budynku, obejmująca wszystkie kondygnacje, w tym piętra poddaszowe użytkowane jako mieszkanie. Analogicznie, próg 150 m² dla lokali mieszkalnych - górny limit dla obiektów kwalifikujących się do obniżonej stawki. Dotyczy on lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, nie obejmując terenów zewnętrznych ani piwnic bez udostępniania.

Powierzchnia użytkowa budynków jednorodzinnych wynosiła najwyżej 300 m², a lokali mieszkalnych najwyżej 150 m².

Mechanizm rozliczenia przy przekroczeniu progów - podział na część obniżoną i podstawową

Gdy powierzchnia inwestycji przekracza ustalone limity, należy zastosować mechanizm częściowego rozliczenia. Najpierw oblicza się podatek 8% za część obiektu do 300 m² (dla domów) lub 150 m² (dla lokali), a następnie 23% za nadmiar. Mechanizm ten wynika z art. 41 ust. 12c i pozwala uniknąć sytuacji, w której cała inwestycja traci preferencję z powodu niewielkiego przekroczenia metrażu.

Typ inwestycjiPrzykładowa wartość netto [zł]VAT 8%VAT 23%Różnica [zł]
Dom jednorodzinny 250 m²100 0008 00023 00015 000
Dom jednorodzinny 320 m²100 0008 00023 00015 000
Lokal mieszkalny 120 m²100 0008 00023 00015 000
Lokal mieszkalny 180 m²100 0008 00023 00015 000
Budynek mieszkalny 400 m²100 0008 00023 00015 000

Dokumentowanie powierzchni - dowody i wymogi przy kontroli urzędowej

Warto więc precyzyjnie ustalić kwalifikację obiektu jeszcze przed podpisaniem umowy. Przed rozpoczęciem robót należy przygotować trzy najważniejsze dokumenty, które udowodnią kwalifikację inwestycji do 8% VAT. Pierwszym z nich jest projekt architektoniczny z oznaczoną powierzchnią użytkową. Drugi - decyzja o pozwoleniu na budowę, a trzeci - pomiar wykonany na planie lokalizacji lub mapie geodezyjnej.

Wystarczający jest wzór oświadczenia sporządzony przez wykonawcę i podpisany przed rozpoczęciem robót. Dokument ten stanowi podstawę dowodową w razie kontroli urzędowej. Co trzecia kontrola urzędu skarbowego w branży budowlanej kończy się korektą, co podkreśla istotność właściwej dokumentacji.

Przykłady zdjęć kamer termowizyjnych - jak dołączać materiały przy termomodernizacji

Warto dołączyć zdjęcia kamer termowizyjnych przy termomodernizacji. Takie materiały nie zmieniają kwalifikacji obiektu, ale potwierdzają charakter inwestycji jako modernizacyjnego, co może być istotne przy kontrolach. Przykładowo, diagramując przed i po izolacji termicznej jednej ściany, zdjęcia te pokazują rzeczywiste zmiany w efektywności cieplnej budynku.

Przy rozliczaniu warto zwrócić uwagę na następujące ryzyka podatkowe:

  1. Brak pisemnej umowy przed rozpoczęciem robót - najczęstsza przyczyna kwestionowania stawki 8% VAT
  2. Nieprawidłowe podzielenie kosztów między część podlegającą 8% a 23%
  3. Brak dokumentacji potwierdzającej powierzchnię użytkową
  4. Użycie niewłaściwego PKWiU dla świadczeń remontowych
  5. Fakturowanie całkowitej kwoty przy częściowym zastosowaniu obniżonej stawki
  6. Brak wykazu robót z podziałem na część mieszkalną i usługową
  7. Nieodpowiednie oznaczenie faktury jako „roboty budowlane”
  8. Brak potwierdzenia płatności kontrolą urzędową
  9. Użycie starej stawki VAT po zmianie przepisów
  10. Niezałączenie wymaganego oświadczenia wykonawcy

Ryzyka błędów przy fakturowaniu - konsekwencje finansowe i procedura korekty

Najczęstsze pomyłki w fakturowaniu przy rozliczaniu kosztów materiałów i robót budowlanych prowadzą do znacznych konsekwencji finansowych, które mogą przekroczyć kwotę samej transakcji.

Rodzaj błęduPrzykładKwota utratyŹródło
Nieprawidłowe podzielenie kosztówTransakcja 150 000 zł netto - zastosowanie 8% zamiast 23%22 500 zł + 30% dodatkowego zobowiązaniaFAKT_1
Kwestionowanie przez USObrot 1 130 000 zł netto zakwestionowany, naliczono 23%Pełna stawka 23% zamiast 8%FAKT_2
Brak umowy przed rozpoczęciemRobyty budowlane bez pisemnego kosztorysuStrata preferencji VAT 8%FAKT_3

Istotne jest, aby zrozumieć, że błąd w fakturowaniu-powoduje-22 500 zł utraty. Przy transakcji 150 000 zł netto faq.1 ilustruje klasyczną pomyłkę: zastosowanie obniżonej stawki 8% zamiast podstawowej 23%. Różnica w podatku wynosi 22 500 zł, a dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30% zwiększa łączną kwotę do 29 700 zł. Ta sytuacja najczęściej występuje, gdy wykonawca niewłaściwie dzieli koszty materiałów pomiędzy część mieszkalną a usługową obiektu.

Faq.2 przedstawia inną częstą pomyłkę - kwestionowanie przez urząd skarbowy. Urząd skarbowy-kwestionuje-1 130 000 zł netto, naliczając pełną stawkę 23% zamiast 8%. Taka korekta może powstać, gdy kontroler uzna, że transakcja nie spełnia warunków preferencyjnej stawki, np. z powodu braku odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej przeznaczenie robotów wyłącznie dla osób fizycznych.

Faq.3 dotyczy braku pisemnej umowy przed rozpoczęciem robót. Brak pisemnego kosztorysu jako przyczyna odmowy 8% VAT jest fundamentalny problem w praktyce budowlanej. Urząd skarbowe regularnie odrzuca roszczenia o preferencyjną stawkę, gdy nie ma dokumentacji potwierdzającej, że usługi są skierowane do osób fizycznych i spełniają kryteria pomieszczeń mieszkalnych.

W interpretacji Dyrektora KIS z 12 marca 2024 r. istotny jest wymóg 67 800 zł dopłaty w szczególnych przypadkach. Ta kwota jest wyższa niż klasyczne 22 500 zł + 30% ze względu na dodatkowe odsetki i kary za zwłokę. Formuła obliczenia uwzględnia różnicę między stawkami 23% a 8%, pomnożoną przez kwotę netto, plus odsetki za zwłokę, co może znacząco podnieść koszt błędu.

Błędne rozliczenie może skutkować dopłatą odpowiadającą różnicy między właściwymi stawkami oraz odsetkami za zwłokę.

Warto podkreślić, że konsekwencje finansowe błędów w fakturowaniu nie ograniczają się tylko do samej różnicy w podatku. Organ podatkowy może doliczyć odsetki za zwłokę od dnia, w którym powinno się było złożyć poprawną deklarację, a także nałożyć karę pieniężną w wysokości do 30% zaległości.

Procedura korekty wymaga nie tylko jednorazowej korekty faktury, ale także możliwość uzyskania pisemnego uzasadnienia stanowiska kontroli. W przypadku skomplikowanych transakcji warto włożyć wniosek o interpretację indywidualną dla nietypowych sytuacji, co może uchronić przed nieprzewidzianymi korektami.

Wniosek o pisemne uzasadnienie stanowiska kontroli składa się w formie pisemnej z uzasadnieniem przyczyn błędu. Procedura wymaga 1) sporządzenia oświadczenia sporządzonego przez wykonawcę i podpisane przed rozpoczęciem robót, 2) dołączenia zdjęć kamer termowizyjnych przy termomodernizacji jako dowodu, 3) załączenia kosztorysu z podziałem na część mieszkalną i usługową, 4) wcześniejszego uzgodnienia proporcji przy fakturowaniu obiektów mieszkalno-usługowych. Każdy z tych kroków stanowi istotny element obrony przed niekorzystną interpretacją przez urząd skarbowy.

Dla nietypowych obiektów mieszkalno-usługowych złoż wniosek o interpretację indywidualną przed rozpoczęciem prac. Mechanizm podzielonej płatności wymaga separacji kwot netto i VAT przy transakcjach powyżej 15 000 zł, co jest wymogiem istotnym dla poprawnego rozliczenia.

Nowe wymogi KSeF 2026 - zmiany w formie i forma faktur budowlanych

Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy stał się Krajowy System e-Faktur (KSeF), którego istotą jest wymóg przesłania każdej faktury w formie ustrukturyzowanego pliku XML do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Faktury w formie papierowej lub PDF przestają pełnić rolę podstawy rozliczenia, co oznacza, że ich brak uniemożliwia prawidłowe rozliczenie podatku VAT oraz korektę błędów w fakturowaniu robót budowlanych.

System KSeF 2026 wymaga, aby każdy wystawca faktur posiadał dostęp do platformy GovPay lub innego kwalifikowanego świadczącego usługi e-faktur. W praktyce oznacza to, że oprogramowanie księgowe musi umożliwiać eksport danych w formacie XML zgodnym ze standardami Ministerstwa Finansów. Przesyłka musi zawierać pełne dane identyfikacyjne kontrahenta, kwoty netto oraz wysokość naliczonego podatku.

Forma rozliczenia przed 2026 r.Forma rozliczenia od 1 lutego 2026 r.
Faktura papierowaKSeF - wymóg ustrukturyzowanego pliku XML
Faktura PDFKSeF - wymóg ustrukturyzowanego pliku XML
ParagonNie obowiązuje
RachunekKSeF - wymóg ustrukturyzowanego pliku XML

Źródło: Ministerstwo Finansów, ustawa o KSeF z 2023 r.

Brak zgodności z wymogami KSeF 2026 wiąże się z trzema głównymi konsekwencjami: faktura nie zostanie uznana za podstawę rozliczenia, firma może zostać ukarana grzywną w wysokości od 500 do 5 000 zł, a płatnik utraci możliwość odliczenia VAT. W praktyce w 2025 r. firma X nie przesłała faktury do KSeF w wymaganym formacie, co doprowadziło do odmowy rozliczenia VAT za kwotę 120 000 zł przez urząd skarbowy.

Przed wdrożeniem KSeF 2026 zaleca się podjęcie pięciu czynności do końca 2025 r.: sprawdzenie kompatybilności oprogramowania księgowego z eksportem do systemu, rejestracja firmy w KSeF, przeprowadzenie testów wysyłki faktur w trybie testowym, szkolenie personelu oraz ustalenie procedury archiwizacji w chmurze Ministerstwa Finansów. Testy powinny zostać wykonane co najmniej 10 razy przed 1 lutym 2026 r., aby wykluczyć ryzyko pomyłek przy fakturowaniu robót budowlanych, które mogą kosztować do 50 000 zł.

Warto przeprowadzić wewnętrzny audyt faktur z 2025 r., aby zidentyfikować luki w przekazywaniu danych do KSeF oraz zaplanować szkolenie dla zespołu księgowego z obsługi nowej platformy e-faktur do grudnia 2025 r. Należy pamiętać, że brak pisemnej umowy przed rozpoczęciem robót to najczęstsza przyczyna kwestionowania stawki 8% VAT, dlatego integralność formy rozliczeń oraz ich zgodność z obowiązującymi przepisami są fundamentalne dla stabilności finansowej przedsiębiorstwa.

Mechanizm podzielonej płatności - jak rozliczać transakcje powyżej 15 000 zł

Mechanizm ten stanowi obowiązek dla transakcji przekraczających 15 000 zł, wymuszając rozdzielenie kwoty netto od części odpowiadającej różnym stawkom VAT. Przykładowo, przy robotach remontowych o wartości 25 000 zł netto, część wynosi 15 000 zł (VAT 8% = 1 200 zł), a pozostałe 10 000 zł podlega standardowej stawce 23% VAT (2 300 zł). Rozliczenie VAT odbywa się zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy o VAT, co eliminuje ryzyko podwójnego opodatkowania. Podział płatności wymaga jasnego określenia w fakturze proporcji między częścią podlegającą obniżonej stawce a częścią opodatkowaną maksymalną stawką. W praktyce oznacza to, że przy transakcji 20 000 zł netto, 12 000 zł może zostać rozliczone z 8% VAT (960 zł), a 8 000 zł z 23% (1 840 zł). Taki podział musi być odzwierciedlony w PKWiU 41-43 oraz uwzględniać również Podatek budowlany, jeżeli dotyczy.

Typ robótStawka VATLimity m²Uwagi
Remont mieszkalny8%do 150 m²Część mieszkalna
Termomodernizacja23%brak limituNie kwalifikuje się do 8%
Izolacja ścieni8%do 150 m²Przy domu jednorodzinnym do 300 m²
Elewacja8%do 150 m²Wymaga podziału przy większych projektach
Podłogi8%do 150 m²Część mieszkalna
Instalacje23%brak limituUsługi techniczne
Nadzór23%brak limituZawsze 23% VAT
Modernizacja23%brak limituUsługi doradcze

Wzór umowy z podziałem na część mieszkalną i usługową powinien jasno określać, że część mieszkalna obejmuje roboty do 150 m² z 8% VAT, natomiast część usługowa dotyczy nadzoru i doradztwa z 23% VAT. Przy łącznej wartości 20 000 zł netto, część mieszkalna wynosi 12 000 zł netto (VAT 8% = 960 zł), część usługowa 8 000 zł netto (VAT 23% = 1 840 zł). Taki podział musi być odzwierciedlony w PKWiU 41-43 oraz uwzględniać również Podatek budowlany, jeżeli dotyczy. Próg 150 m² klasyfikuje rodzaj VAT przyznawanego na roboty budowlane, natomiast górna granica 300 m kwadratowych dotyczy domów jednorodzinnych. Mechanizm wynika z art. 41 ust. 12c ustawy o podatku od towarów i usług, a KSeF 2026 wymaga strukturalizowanych faktur XML. Przy błędnym rozliczeniu 150 000 zł netto różnica wynosi 22 500 zł, co może skutkować korektą faktury i dodatkowymi zobowiązaniami 30%. KSeF 2026 obowiązkowo wymaga sprawdzonych struktur faktur, więc każdy podział musi być poprawnie zakodowany w systemie. Mechanizm podzielonej płatności wymaga precyzyjnego rozliczenia VAT, aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Próg 150 m² klasyfikuje rodzaj VAT przyznawanego na roboty budowlane, a górna granica 300 m kwadratowych dotyczy domów jednorodzinnych. KSeF 2026 wymaga strukturalizowanych faktur XML, co eliminuje konieczność ręcznej weryfikacji. Przy kolejnych płatnościach warto złożyć wniosek o interpretację indywidualną dla nietypowych sytuacji, aby uniknąć nieporozumień z urzędem skarbowym. Sprawdzenie aktualnej ceny w oficjalnym źródle przed podjęciem decyzji o wyborze usługodawcy może uratować od niepotrzebnych korekt faktury. RÓŻNICA VAT PRZY 10 000 ZŁ NETTO [ZŁ]

FAQ - najczęstsze pytania o VAT na roboty budowlane w 2026 roku

Poniżej znajdują się najważniejsze odpowiedzi na pytania dotyczące podatku od wykonanych robotów budowlanych, które najczęściej zadają przedsiębiorcy i inwestorzy w 2026 roku.

Kiedy stosuje się 8% VAT zamiast 23% - progi metrażowe?

Obniżona stawka podatkowa 8% obowiązuje gdy roboty budowlane są wykonywane w budynkach jednorodzinnych o łącznej powierzchni do 300 m² lub w lokalach mieszkalnych o do 150 m kwadratowych. Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy o VAT, ten próg ma charakter krytyczny dla kwalifikacji obiektu. Roboty budowlane wykonane w budynkach przekraczających te wartości podlegają standardowemu VAT 23%. Istotne jest, by przed podpisaniem umowy zawsze weryfikować kwalifikację obiektu pod kątem PKWiU 41-43.

Jakie dokumenty są potrzebne przy fakturowaniu 8% VAT?

Przy rozliczaniu obniżonej stawki podatkowej 8% należy dostarczyć trzy dokumenty: umowę z wyraźnym podziałem na część mieszkalną i usługową, kosztorys robót oraz zdjęcia kamer termowizyjnych w przypadku termomodernizacji. Brak pisemnej umowy przed rozpoczęciem robót to najczęstsza przyczyna kwestionowania stawki 8% przez kontrolę urzędową. Dokumenty te stanowią podstawę do udowodnienia, że roboty budowlane mają charakter mieszkalny, a nie komercyjny.

Co zrobić przy kontroli urzędowej - procedura odwoławcza?

W sytuacji kontroli urzędu skarbowego należy najpierw złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie stanowiska kontrolera, a następnie, w przypadku nietypowych rozwiązań, złożyć wniosek o interpretację indywidualną. Statystycznie co trzecia kontrola urzędu skarbowego w branży budowlanej kończy się korektą, co oznacza 33,3% szansę na dodatkowe zobowiązania. Każda pomyłka niesie za sobą konkretne konsekwencje finansowe, dlatego warto reagować systematycznie i zgodnie z procedurą.

Jak rozliczyć fotowoltaikę - kiedy 8%, a kiedy 23%?

Fotowoltaika może wymagać robotów budowlanych, ale ważne jest rozróżnienie: termomodernizacja budynku komercyjnego nie kwalifikuje się do 8% VAT, nawet jeśli przynosi oszczędności energetyczne. Z kolei montaż systemu w budynku mieszkalnym podlega obniżonej stawce. Warto więc precyzyjnie ustalić kwalifikację obiektu jeszcze przed podpisaniem umowy, aby uniknąć niepotrzebnych ryzyk przy fakturowaniu.

Czy deweloper może korzystać z 8% VAT?

Stawka 23% obowiązuje dla firm, deweloperów, inwestorów instytucjonalnych. Mechanizm ten wynika z art. 41 ust. 12c i pozwala uniknąć sytuacji, w której cała inwestycja traci preferencję z powodu niewielkiego przekroczenia metrażu. Istotna jest różnica między inwestorem prywatnym, który może skorzystać z 8%, a deweloperem - podmiotem prowadzącym działalność deweloperską, który automatycznie kwalifikuje się do wyższej stawki.

Kalkulator oszczędności przy różnicy 8% i 23% VAT

Różnica w podatku można obliczyć ze wzoru: różnica = kwota_netto × 15%. Przykład: przy 150 000 zł netto różnica w podatku wynosi 22 500 zł, a dodatkowe zobowiązanie wynosi 30% tej kwoty, czyli 6 750 zł, co daje razem 29 700 zł. Te kwoty realnie obciążają budżet inwestora i często decydują o tym, czy remont w ogóle dojdzie do skutku. Mechanizm podzielonej płatności może pomóc ograniczyć to ryzyko przy transakcjach powyżej 15 000 zł.

Typ robotów budowlanychStawka VAT [%]
Roboty montażowe w domu jednorodzinnym (do 300 m²)8
Roboty w lokalu mieszkalnym (do 150 m²)8
Roboty w budynku komercyjnym23
Usługi nadzoru i doradztwa inwestorskiego23
Fotowoltaika w budynku mieszkalnym8
Fotowoltaika w budynku komercyjnym23
Remonty deweloperskie23
Roboty przy przeprowadzce przez dewelopera23

PORÓWNANIE STAWEK VAT DLA RÓŻNYCH TYPÓW ROBOTÓW BUDOWLANYCH [ZŁ]

Redakcja Magazyn Moja Firma · wszystkie artykuły