Jak sprawdzić ile otrzymam zwrotu podatku z Niemiec?

Niemcy to niezwykle atrakcyjny kierunek dla osób, które szukają pracy za granicą. Wypłata w euro i bliska odległość od Polski sprawiają, że u zachodniego sąsiada pracuje wiele naszych rodaków. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zatrudnieniu w niemieckiej firmie, warto poznać kilka podstawowych informacji dotyczących prawa podatkowego w tym kraju. Nie wszystkie procedury związane z rozliczeniem z niemieckim urzędem skarbowym są takie same jak w Polsce. Sprawdź, ile zwrotu podatku z Niemiec możesz dostać i dowiedz się, jakich formalności musisz dopilnować!

Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec?

Zwrot nadpłaconego podatku w Niemczech jest możliwy dla osób, które legalnie pracowały w tym kraju, a ich pracodawcy odprowadzali zaliczki na podatek (Lohnsteuer) w zawyżonej kwocie. Dla takich osób istnieje szansa na odzyskanie nadpłaconego podatku.

Jednym z istotnych kryteriów jest kwestia, czy osoba podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Taki obowiązek występuje, gdy:

  • Osoba pracująca ma stałe miejsce zamieszkania w Niemczech lub przebywa tam nieprzerwanie przez przynajmniej 6 miesięcy. Ważne jest, aby zaznaczyć, że ten okres niekoniecznie musi być kontynuowany w obrębie jednego roku kalendarzowego. Wystarczy, że osoba przebywa w Niemczech przez łącznie 6 miesięcy, przy czym krótkie przerwy, takie jak urlop czy wyjazdy na święta, nie są traktowane jako przerwanie ciągłości pobytu. Jeśli spełnione zostaje kryterium pobytu przez 6 miesięcy, osoba ta może składać zeznanie podatkowe bez względu na wysokość swoich dochodów poza granicami Niemiec.
  • Jeśli jednak osoba nie może wykazać, że przebywała w Niemczech nieprzerwanie przez przynajmniej 6 miesięcy, nadal może składać zeznanie podatkowe, o ile jej dochody poza granicami Niemiec nie przekraczają limitu 4704 EUR (lub 9408 EUR w przypadku małżeństwa).
Zobacz też:  Zabezpieczanie danych firmy. Dlaczego przedsiębiorca potrzebuje sejfu?

Ile zwrotu podatku z Niemiec – sprawdź, na jaką kwotę możesz liczyć

Wysokość zwrotu podatku w Niemczech zależy przede wszystkim od poziomu zarobków. Im wyższe dochody, tym wyższe zaliczki podatkowe są odprowadzane do urzędu skarbowego. Ile zwrotu podatku z Niemiec? Za pracę Niemczech wynosi to obecnie 936 euro.

Aby obliczyć wysokość nadpłaconego podatku, sumujemy kwoty Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer, które znajdują się na karcie podatkowej lub zaświadczeniu podatkowym. Dodatkowo wysokość zwrotu może być regulowana przez dochód uzyskiwany w Polsce oraz indywidualną sytuację rodziną podatnika.

Warto zaznaczyć, że zwrot podatku odnosi się do nadpłaconego podatku, a nie do całkowitej sumy podatku, którą odprowadził pracodawca i która widnieje na dokumencie podatkowym. Osoby o niższych dochodach, wynoszących około 10.000 EURO rocznie, zazwyczaj mogą oczekiwać zwrotu 100% podatku zapłaconego w Niemczech. Natomiast osoby z wyższymi dochodami będą podlegać indywidualnej ocenie podatkowej, która uwzględnia ich sytuację rodziną, możliwość odliczenia ulg podatkowych, dochody zagraniczne itp. Dlatego zalecamy ostrożność wobec obietnic firm lub tzw. ekspertów podatkowych, którzy deklarują zwrot w wysokości 100% bez dokładnej analizy konkretnego przypadku klienta. 

Materiał promocyjnyZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts