instalacja fotowoltaiczna dla firmy

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy – na co zwrócić uwagę?

Instalacja fotowoltaiczna jest coraz częstszym wyborem przedsiębiorców. Odnawialne źródła energii są bowiem receptą na oszczędzanie, gdy każdy chce ograniczać koszty tam, gdzie to tylko możliwe. Na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed montażem instalacji?

Zielona energia to świetny sposób na oszczędności nie tylko dla domów jednorodzinnych, lecz także dla budynków firmowych. Fotowoltaika może być dla przedsiębiorców sposobem na uzyskanie częściowej niezależności energetycznej. Coraz częściej wykorzystuje się ją również jako ważny element działań marketingowych. Inwestycja w czystą energię pozwala bowiem zyskać zaufanie tych, którym na sercu leży ekologia.

O czym powinien wiedzieć przedsiębiorca, zanim zdecyduje się na fotowoltaikę?

Dobrze przeprowadzona inwestycja to taka, która została poprzedzona dokładną analizą i poparta danymi, które uzasadniają jej opłacalność. Zanim zainwestujesz w fotowoltaikę, koniecznie przygotuj rachunek przewidywanych zysków i możliwych strat. Dzięki temu będziesz wiedział, czego możesz się spodziewać w związku z instalacją. Przy określaniu opłacalności fotowoltaiki przydatny może być wskaźnik PVPI dla firm. Listopad 2022 to kolejny miesiąc, w którym Da Vinci Green Energy przygotowało swój autorski wskaźnik. Warto się zapoznać z najnowszymi szacunkami ekspertów.

Status prosumenta dla firm

Prosument to odbiorca końcowy, który na własne potrzeby wytwarza energię z odnawialnych źródeł energii przy pomocy mikroinstalacji. Produkcja energii elektrycznej nie może być jednak głównym obiektem działalności takiego przedsiębiorstwa. Prosumentem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, która produkuje energię za pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby, a nadwyżki przekazuje do sieci energetycznej na podstawie umowy. Później prosument uzyskuje dzięki temu upusty. 

Czy status prosumenta jest korzystny dla firm? Dzięki takiej formie wykorzystania instalacji prosument może uniknąć podwyżek cen prądu. Nadwyżki energii nie będą się marnowały, a to gwarantuje oszczędności.

Koncesja na fotowoltaikę

Przy planowaniu fotowoltaiki istotna jest jej moc. Trzeba od razu zaznaczyć, że jedynie mikroinstalacje poniżej 50 kWp oraz małe instalacje 50-500 kWp nie wymagają koncesji. Jeżeli planujesz większą inwestycję i chcesz, aby firma na dużą skalę korzystała z czystej energii, będziesz musiał uzyskać specjalne pozwolenie. Koncesjami na duże instalacje fotowoltaicznej zajmują się Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i Oddziały Terenowe URE. Przyznawanie takich zezwoleń odbywa po złożeniu stosownych dokumentów, a okres oczekiwania na zgodę to zwykle około 3 miesięcy.

Zobacz też:  Najem mieszkania jako alternatywa dla biura

Na wymagającą koncesji instalację fotowoltaiczną powinny decydować się jedynie bardzo duże przedsiębiorstwa. Większości firm wystarczy jedynie mała instalacja, by zaspokoić zapotrzebowanie. Warto jednak zaznaczyć, że instalacja o mniejszej mocy także wiąże się z pewnymi krokami prawnymi – podlega ona obowiązkowi wpisu do rejestru wytwórców energii. Proces ten jest jednak zdecydowanie prostszy niż w przypadku koncesji.

Jak rozlicza się fotowoltaikę?

Fotowoltaika dla firm to świetna inwestycja, jednak jeszcze przed jej instalacją warto zapoznać się z kwestiami rozliczeń podatkowych. Instalacja fotowoltaiczna objęta jest stawką VAT w wysokości 23%. Całość podatku może zostać jednak wpisana w koszty uzyskania przychodu. 

Należy również wspomnieć, że od 1 kwietnia 2022 roku w życie weszły nowe zasady rozliczania instalacji fotowoltaicznej dla prosumentów. Od tego momentu nowi prosumenci rozliczają się z dostawcą energii na zasadzie net-billingu. Oznacza to, że nadwyżka wyprodukowanej energii zostanie sprzedana do sieci, a gdy fotowoltaika nie będzie pokrywała zapotrzebowania przedsiębiorstwa, wówczas firma kupi energię od sprzedawcy według jego stawek. 

Fotowoltaika staje się coraz korzystniejsza dla przedsiębiorców. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można uzyskać częściową niezależność energetyczną i zmniejszyć rachunki za prąd. Cała inwestycja powinna zwrócić się w ciągu kilku lat, co jest bardzo dobrą perspektywą w obliczu coraz większych opłat za energię, które ponoszą firmy.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts