Transport ponadgabarytowy – czym jest i w jaki sposób go przeprowadzić?

Każdego dnia, na drogach publicznych możemy spotkać olbrzymie ilości ciągników siodłowych wyposażonych w naczepy wiozące towar do odbiorcy. Na nikim nie robi to specjalnie dużego wrażenia, a organizacja takiego przewozu raczej nie należy do najtrudniejszych.

Zdarzają się jednak przypadki, w których wymagana jest realizacja przewozu ładunków o bardzo nietypowych rozmiarach i wadze. Niejednokrotnie, brak konstrukcyjnej możliwości podziału danego elementu, zmusza przewoźników do wzięcia na siebie ciężaru organizacji całego przedsięwzięcia. W poniższym wpisie wyjaśnimy, na czym polega pojęcie transportu ponadgabarytowego oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mogło do niego dojść. Zapraszamy!

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Jak można się domyślić ze wstępu oraz samej nazwy usługi, przewóz nienormatywny obejmuje wyłącznie te ładunki, które swoimi gabarytami przekraczają dopuszczalne normy. Brane pod uwagę są w tej kwestii wszystkie parametry, a mianowicie:

  • Ciężar – określa on nacisk całkowity pojazdu na drogę, co regulowane jest prawnie, a służby ściśle tego przestrzegają;
  • Długość – jest liczona jako suma odległości całego ciągnika i naczepy;
  • Szerokość – mówi o tym, czy pojazd będzie w stanie zmieścić się na jednym pasie ruchu.
  • Wysokość – to na jej podstawie dobierana jest trasa uwzględniająca pomijanie odcinków z wiaduktami czy słupami energetycznymi.

Uznanie przewozu za ponadgabarytowy odbywa się wówczas, gdy choćby jeden z wyżej wymienionych parametrów jest większy od dopuszczalnego.

Dopuszczalne wartości parametrów przewozu ładunków

Chcąc zorganizować transport ładunków ponadgabarytowych należy wcześniej zapoznać się z dokładnymi wartościami wymiarów granicznych. Zaczynając od masy ładunku – aby była ona uznana za nienormatywną, musi przekraczać wartość 42 ton. Kolejna rzecz to wysokość, która dopiero po przekroczeniu 4 m staje się wartością w teorii niedopuszczalną do przewozu. Szerokość graniczna to natomiast 2 m, a długość mierzona wraz z pojazdem to 16,5 m.

Co oznacza, że pojazd po przekroczeniu tych wartości jest uznawany za niedopuszczalny? Otóż, w przypadku braku zgłoszenia przewozu o takich rozmiarach do odpowiednich organów, kara dla przewoźnika z pewnością byłaby ogromna. Zrealizowanie samego transportu ponadgabarytowego jest możliwe. Należy robić to jednak w ścisłym porozumieniu z urzędami i posterunkami w miastach, przez które dany transport przejeżdża.

Zobacz też:  Montaż znaków drogowych - przepisy

Przepisy odnośnie organizacji transportu ponadgabarytowego

Zorganizowanie tego typu przewozu wymaga przestrzegania dokładnie sprecyzowanych wytycznych oraz uzyskania niezbędnych zezwoleń. Dlatego też, zlecenie wykonania takiej usługi warto powierzyć wyłącznie firmom, których doświadczenie na rynku TSL jest ogromne. Przede wszystkim, transport ponadgabarytowy wymaga zgłoszenia do odpowiednich organów. Na tej podstawie, naszemu przewozowi zostanie nadana odpowiednia klasa zezwolenia w zależności od przekroczonych norm.

Oprócz tego, niezbędna okaże się również opłata związana z użytkowaniem odpowiednio dobranych dróg. Każdy transport ładunków ponadnormatywnych powinien odbywać się w specjalnym konwoju informującym o jego przebiegu pozostałych uczestników drogi.

Materiał promocyjny.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts