Kiedy można przeprowadzić badanie termowizyjne?

Straty cieplne w mieszkaniu to coś, czego każdy chciałby uniknąć. Najczęściej trudno jest na własną rękę znaleźć tego przyczynę – co niestety generuje wysokie koszty utrzymania lokalu. Na szczęście istnieją nowoczesne metody, dzięki którym da się dokładnie wskazać, gdzie leży problem w instalacji termicznej.

Dzięki temu można wdrożyć potrzebne modyfikacje i cieszyć się wyższym komfortem życia we własnych czterech kątach. Badanie kamerą termowizyjną Warszawa pozwala rozwiązać sporo – często pogłębiających się z upływem czasu – problemów projektowych.

Czym jest badanie termowizyjne i na czym polega?

Kupno mieszkania zwykle wiąże się z dokładnym sprawdzeniem instalacji i jakości wykonania projektu. Badanie termowizyjne przeprowadza się z użyciem specjalnej kamery (termowizyjnej). Dzięki cyfrowemu obrazowi, który generuje, pozwala dostrzec wady lub elementy wymagające modyfikacji na etapie projektowania. Sprzęt ten weryfikuje m.in.:

• rozkład temperatur w instalacji grzewczej,

• przebieg instalacji kanalizacyjnej,

• przebieg instalacji grzewczej,

• działanie wentylacji grawitacyjnej,

• ocieplenie dachu i poddasza,

• przedmuchy w instalacji.

Kiedy powinno się wykonywać badanie kamerą termowizyjną?

Na skuteczność badania termowizyjnego wpływ ma kilka elementów, o których nie należy zapominać podczas planowania go. Istotne są warunki atmosferyczne, które panują w czasie badania. Kiedy więc jest najlepszy czas na wykonanie termowizji? Warto wziąć pod uwagę w szczególności:

• temperaturę na zewnątrz oraz w pomieszczeniu – różnica między tymi dwoma pomiarami powinna wynosić co najmniej 15°C,

• porę dnia lub ilość słońca w dany dzień – zaleca się wykonywać badanie w pochmurne dni lub wieczorem, by uniknąć błędów w pomiarach.

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne można dojść do wniosku, że badanie termowizyjne powinno się przeprowadzać jedynie w sezonie grzewczym (najlepiej w okresie od listopada do lutego). Tylko wtedy da się uzyskać preferowaną różnicę między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną. Na dokładność wskazań sprzętu wpływa także to, gdzie wykonuje się badanie. W nowych, dopiero co oddanych do użytku lokalach pomiar może być nieco zaburzony. Dopiero po kilku miesiącach ogrzewania – dzięki któremu temperatury w każdym zakątku mieszkania się wyrównują – pomiar jest miarodajny. Warto jednak zaznaczyć, że wykonanie badania termowizyjnego w niezamieszkałych jeszcze lokalach także może przynieść szereg korzyści. Dzięki niemu da się w porę wykryć wady projektowe, które należy zgłosić wykonawcy domagając się wdrożenia poprawek.

Zobacz też:  Filtracja oleju hydraulicznego

Po co przeprowadzać termowizję w budynku lub w lokalu?

Dla wielu osób badanie termowizyjne jest niepotrzebnym wydatkiem, bez którego da się przeprowadzić odbiór mieszkania. Prawdą jest jednak to, że taka jednorazowa usługa może uchronić przed większymi kosztami. Termowizję warto wykonać np. przed podjęciem decyzji o nabyciu domu lub po ukończeniu remontu lokalu. Nie tylko te sytuacje są dobrym momentem na przeprowadzenie badania. Wilgoć, pleśń, nieszczelność okien lub odczuwanie chłodu w pomieszczeniach mimo włączonego ogrzewania – w znalezieniu przyczyny tych problemów pomóc może właśnie to badanie.

Źródła

1. https://www.termocert.com.pl/termowizja-faq/85-termin-badania-termowizyjnego.html

2. https://pewnylokal.pl/lp/badanie-termowizyjne.php/ads?utm_campaign=pl-inne-badanie-termowizyjne-ogolna&utm_medium=paid&utm_source=adwords&utm_term=termowizja&gclid=EAIaIQobChMI_dCe3I7k-wIVkOR3Ch0IEAqkEAAYAyAAEgKD7_D_BwE

3. https://www.castorama.pl/termowizyjne-badanie-budynku-kiedy-warto-je-przeprowadzic-ins-66358.html



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts