fotowoltaika na firmę

Fotowoltaika na firmę – opłacalność inwestycji

Fotowoltaika na firmę to sposób na niższe rachunki za prąd. W dobie rekordowych cen energii ma to szczególne znaczenie. Dodatkowo przedsiębiorca może skorzystać z licznych programów dofinansowań. Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące instalacji PV!

Własne, odnawialne źródło energii – najlepiej wsparte akumulatorami do magazynowania nadwyżek – ma wiele zalet. Większa lub całkowita niezależność od zewnętrznych dostawców i elektrowni (odporność na wahania cen, dostępność prądu). Redukcja zanieczyszczania środowiska, co pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Nowoczesna, wydajna i efektywna fotowoltaika na firmę stanowi również spory wydatek – na pełny zwrot z inwestycji trzeba obecnie czekać ok. 2,5–5 lat. Żywotność paneli PV szacuje się na 20–25 lat. „Próg wejścia” jest wysoki, ale im droższy prąd na rynku, tym bardziej opłaca się zainwestować w OZE.

Fotowoltaika na firmę – warianty instalacji, montaż paneli fotowoltaicznych

Efektywność ogniw PV zależy nie tylko od technologii, ale też poziomu nasłonecznienia czy kąta ustawienia modułów. Przed inwestycją należy przeprowadzić dokładny audyt, który pomoże ustalić optymalne rozwiązanie dla danej firmy. Czasami będzie to montaż paneli na dachu, innym razem na gruncie. Jednemu wystarczy mała instalacja do mocy 1 MWp, część potrzebuje większych elektrowni słonecznych. Każda działalność charakteryzuje się konkretnym zapotrzebowaniem na energię – zasadniczo zużycie prądu przez przedsiębiorstwa rośnie i warto uwzględnić plany rozwojowe podczas projektowania fotowoltaiki na firmę.

Kolejna kwestia to połączenie z publiczną siecią energetyczną lub jego brak – odpowiednio instalacje PV typu on-grid oraz off-grid. Te pierwsze pozwalają bezpiecznie odprowadzać i sprzedawać nadwyżki z czasu, gdy produkcja energii przekracza zapotrzebowanie. Daje też możliwość zakupu i pobierania prądu z sieci, gdy fotowoltaika w firmie nie produkuje energii w wystarczającej ilości. Rozwiązaniem na krótsze czy pochmurne dni mogą być również magazyny energii. Rozbudowanie instalacji o akumulatory to kolejny duży wydatek, ale może przynieść większe oszczędności w dłuższej perspektywie. Są też instalacje hybrydowe.

Zobacz też:  Zwrot towaru zakupionego przez internet na firmę

Opłacalność fotowoltaiki na firmę. Rozliczanie energii elektrycznej

Na sensowność inwestycji wpływają nie tylko jej koszty czy ceny prądu na towarowej giełdzie energii. Wiele zależy od aktualnych programów dofinansowań, przepisów podatkowych, wybranej formy finansowania czy wreszcie profilu zużycia. Płatnicy podatku VAT mogą dokonać pełnego odliczenia, koszty inwestycji w fotowoltaikę dla firmy można uwzględnić przy rozliczeniu podatku dochodowego – naturalnie po spełnieniu warunków określonych w prawie. Środki na inwestycję można pozyskać poprzez:

  • zgromadzone wcześniej fundusze na rozwój przedsiębiorstwa;
  • programy dotacji;
  • preferencyjne kredyty i pożyczki;
  • oferty leasingu paneli fotowoltaicznych dla firm.

Przedsiębiorcy-prosumenci, którzy zgłosili instalację PV typu on-grid lub hybrydową do 31 marca 2022 r., podczas rozliczania energii mogą korzystać z tzw. net-meteringu. Tacy posiadacze OZE odbierają 70–80% przesłanych nadwyżek, w zależności od mocy swojej fotowoltaiki. System opustów zachęcał do przewymiarowywania mocy instalacji. Od 1 kwietnia 2022 obowiązuje już net-billing, czyli skup i sprzedaż po cenach z TGE – w tym modelu im więcej wytworzonej energii zostanie przeznaczone na autokonsumpcję (zużycie własne), tym bardziej opłaca się fotowoltaika na firmę. Obecnie bierze się pod uwagę stawki miesięczne, docelowo godzinowe. Wiadomo, że ceny prądu w szczycie zapotrzebowania – czyli godzinach pracy większości przedsiębiorstw – będą wyższe.

Pozostałe, przydatne informacje o fotowoltaice na firmę

Własny prąd może być używany nie tylko do zasilania urządzeń na zakładzie, ale też produkcji ciepła. Ogrzewanie pompami staje się coraz ciekawszym rozwiązaniem głównie dla biur. Obecnie ceny energii elektrycznej dla małych i średnich firm są zamrożone, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie będą stawki giełdowe w kolejnych miesiącach i latach. Być może rekordowy pułap ponad 2000 zł/MWh będzie tylko złym wspomnieniem obecnego kryzysu, a może koszty energii wzrosną jeszcze bardziej.

Zobacz też:  Thermomix na firmę – czy to możliwe?

OZE daje większą niezależność energetyczną, a ochrona środowiska naturalnego realnymi działaniami zaczyna przekładać się na wybory konsumentów i przychody przedsiębiorstw. Panele słoneczne o dużej wydajności i fotowoltaika na firmę to drogie, ale przyszłościowe inwestycje.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts