Czy siedzibą firmy może być nowo wybudowany budynek mieszkalny?

Wielu przedsiębiorców finalizując kupno mieszkania, zastanawia się nad tym, czy w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym można założyć siedzibę swojej firmy, Wbrew pozorom jest to dość istotne pytanie, ponieważ jakiekolwiek nieprawidłowości prawne na tym polu mogą pociągnąć za sobą bardzo duże nieprzyjemności.

Czy można prowadzić firmę w mieszkaniu?

Od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji w tym zakresie? Nie da się ukryć, że najważniejszą sprawą jest upewnienie się, czy możliwe jest w ogóle prowadzenie firmy w mieszkaniu. Czy zezwala na to prawo?

Jak się okazuje, według obowiązujących przepisów nic nie stoi na przeszkodzie, aby część lub całe mieszkanie przeznaczone zostało na działalność firmy. Nie ma w tym wypadku znaczenia, czy dopiero co przeprowadziło się odbiór mieszkania i do niego wprowadziło, czy też może korzysta się z niego już od lat.

Oczywiście na uwadze należy mieć to, że użytkowanie mieszkania w taki sposób wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że zmianie ulegnie wysokość podatku od nieruchomości. Stawka za każdy metr kwadratowy przestrzeni zarejestrowanej na firmę znacznie wrośnie. Co więcej, jeśli w lokalu będą przyjmowani klienci, jego część przejść będzie musiała pewne modyfikacje zapewniające bezpieczeństwo i spełnienie norm higieniczno-sanitarnych.

Kiedy można zarejestrować firmę w nowym mieszkaniu?

Jak więc widać nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym firmę. Powstaje oczywiście pytanie, jak powinna wyglądać ścieżka formalno-prawna w takiej sytuacji. Od czego więc trzeba zacząć?

Nie da się ukryć, że najważniejsze jest to, aby mieszkanie stało się w pełni własnością inwestora. Kluczowe jest więc jego odebranie, a następnie przygotowane do użytkowania, czyli wykończenie. Przeprowadzając odbiór mieszkania lista wymaganych sprawdzenia elementów, jest naprawdę pokaźna, dlatego też od początku do końca zlecenie to powinno być realizowane przez specjalistę. Podobnie jak prace wykończeniowe wymaga naprawdę wielkiego doświadczenia.

Artykuł promocyjny



Zobacz także:
Zobacz też:  Najem mieszkania jako alternatywa dla biura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts