zakup na raty a faktura na firmę

Zakup na raty a faktura na firmę

Wiele sklepów oferuje korzystny zakup na raty. A faktura na firmę nie zawsze jest wystawiana przez sprzedawców. To kwestia oferty, a nie przepisów prawa. Sprawdź, jak prawidłowo zaksięgować transakcję i rozliczyć koszty podatkowe!

Raty 0% to często atrakcyjniejsza propozycja od kredytu czy leasingu. Jednak niektóre sklepy pozwalają z nich skorzystać jedynie konsumentom. Przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czasami omijają różne okazje. Aby rozliczyć zakup na raty, a faktura na firmę pozwoliła uwzględnić wydatek w kosztach i odliczyć VAT, dokument potwierdzający transakcję musi być wystawiony poprawnie. Ważne jest również, by nabyty towar lub zamówiona usługa służyły czynnościom opodatkowanym. Przedmiot zakupiony na potrzeby działalności może być zaksięgowany od razu w pozostałych wydatkach lub wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Zakup na raty a faktura na firmę – kwestie podatkowe. Rozliczenie VAT, PIT

Przedsiębiorcy mogą być płatnikami podatku od towarów i usług lub być zwolnieni z VAT. Prawo do odliczenia VAT-u naliczonego z faktur zakupowych od podatku należnego mają tylko firmy, które same odprowadzają VAT. Z kolei kosztem podatkowym przedsiębiorcy mogą być takie wydatki, które służą uzyskiwaniu przychodów lub zabezpieczeniu ich źródeł na przyszłość. Ustawy podatkowe w ogóle nie wprowadzają rozróżnienia na zakupy ratalne i pozostałe. Na fakturze powinna znajdować się pełna wartość towaru i wysokość pierwszej, wpłaconej raty. Harmonogram spłat stanowi załącznik do umowy sprzedaży.

Od 2020 r. nieopłacenie należności w ciągu 90 dni od terminu płatności zwiększa podstawę opodatkowania o spóźnione lub nieuregulowane raty. W temacie zakupów na raty i faktury na firmę istotne są również inne kwestie:

  • składnik majątku o wartości początkowej powyżej 10 tys. zł musi zostać wpisany do ewidencji środków trwałych;
  • wpis do EŚT pozwala dokonywać odpisów amortyzacyjnych. O stawce i metodzie amortyzacji decyduje aktualny Katalog Środków Trwałych;
  • przesuwanie składników majątku między zasobami prywatnymi i firmowymi zawsze przynosi konsekwencje podatkowe dla przedsiębiorcy;
  • fakturę księguje się według daty wystawienia.
Zobacz też:  Firma jednoosobowa kontra zatrudnianie pracowników - korzyści i zagrożenia

Odsetki od rat stają się kosztem uzyskania przychodu po ich uregulowaniu

Faktura VAT jest podstawowym samym dowodem zakupu i kosztu ponoszonego przez przedsiębiorcę, który nabywa towary na rzecz i cele prowadzonej działalności. Korzystanie z rozłożenia płatności nie ma wpływu na kwestię wrzucenia wydatku w koszty podatnika. Jednak czasami przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z oferty 0%. Co w sytuacji, gdy są do nich naliczane odsetki? To w zasadzie norma przy zakupie na raty, a faktura na firmę to nie jedyny dokument, jaki powinien przedstawić przedsiębiorca.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna zadbać, by w poświadczeniu uregulowania kolejnych płatności znalazły się informacje o spłaceniu odsetek razem z ratą. Tylko wtedy można je wykazać i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu. W przeciwnym wypadku konieczne może być czekanie do momentu zapłacenia ostatniej należności. Temat „zakup na raty a faktura na firmę” to złożona sprawa. Przepisy na temat podatku VAT, PIT i inne regulacje są tak skomplikowane, że niektórzy stykają się z naprawdę dziwnymi sytuacjami.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts