kupowanie na firmę bez vat

Kupowanie na firmę bez VAT. Co się bardziej opłaca – faktura czy zakup prywatny?

Kupowanie na firmę bez VAT to praktyka niektórych przedsiębiorców, nawet jeśli towary są przeznaczone do użytku prywatnego. Jest to niezgodne z przepisami, a oprócz tego nabywca dobrowolnie pozbawia się swoich praw konsumenckich. Co warto o tym wiedzieć?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często mimowolnie podają dane firmowe podczas zakupów. To nieświadome łamanie przepisów, transakcja, na którą zostanie wystawiona faktura, dokumentuje sprzedaż związaną z celami biznesowymi. Czym więc różni się kupowanie na firmę bez VAT od nabywania towarów do domu?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z kodeks.ws

Kupowanie na firmę bez VAT – kiedy faktura jest niezbędna?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą starają się wykazać jak najwyższe koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu mogą obniżyć wysokość swojego podatku dochodowego o VAT. Kupowanie na firmę bez VAT oznacza zakupy w cenie netto. Aby odliczyć zakup na firmę od podatku, konieczne jest posiadanie faktury, która stanowi podstawę do dokonywania rozliczeń podatkowych. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze nabyty towar może zostać w ten sposób rozliczony. Towary i usługi, które można nabyć na firmę (bez podatku VAT) to między innymi:

  • czynsz i opłaty za media (dotyczą na przykład biura);
  • koszty transportu;
  • wydatki na meble oraz wyposażenie biura.

Kupowanie na firmę bez VAT a prawa konsumenta

Zatem kupowanie na firmę bez VAT jest zasadne wtedy, kiedy faktura dokumentuje rzeczywiste wydatki związane z działalnością gospodarczą. Natomiast podatnik VAT, który nawet domowe zakupy „wrzuca” w koszty prowadzenia firmy, pozbawia się wielu przywilejów. Sprzedawca traktuje taką transakcję jako umowę pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, co oznacza, że nabywca pozbawia się niektórych praw konsumenckich:

  • krótszy czas rozstrzygania reklamacji;
  • prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyny;
  • dłuższy okres gwarancji.
Zobacz też:  Zakup działki na firmę – najważniejsze kwestie

Zakup samochodu – na firmę czy jako osoba prywatna?

Osobną kwestią jest zakup samochodu, który może przecież służyć celom przedsiębiorstwa. Czy kupowanie na firmę bez VAT jest korzystniejsze? Tę kwestię każdy musi rozstrzygnąć samodzielnie. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę nie tylko sprawy związane z późniejszym opodatkowaniem, ale także prawami związanymi ze statusem konsumenta oraz przedsiębiorcy. Dokonując zakupu na firmę, można narazić się na większe ryzyko, ponieważ wtedy traci się między innymi prawa z tytułu rękojmi.

Kupowanie na firmę bez VAT ma uzasadnienie wtedy, kiedy zakup towaru jest niezbędny dla prawidłowego działania przedsiębiorstwa. W innych przypadkach warto zastanowić się nad pozostaniem przy statusie konsumenta.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts