zakup mieszkania na firmę a vat

Zakup mieszkania na firmę a VAT – co musisz wiedzieć?

Inwestycja w nieruchomości wciąż może być bardzo dobrym sposobem na zarobek. Przed zakupem warto jednak zapoznać się ze wszystkimi aspektami prawnymi dotyczącymi kupna mieszkań. Zakup mieszkania na firmę a VAT – dowiedz się więcej!

Jesteś właścicielem firmy i planujesz zainwestować w nieruchomości? Wcześnie dokładnie zapoznaj się z wszelkimi aspektami prawnymi. Tylko w ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek. Jednym z często podnoszonych tematów jest zakup mieszkania na firmę a VAT. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jak to obecnie wygląda.

Odliczenie podatku VAT przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania na firmę a vat – zacznijmy od podstawowych informacji. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy zawsze muszą opłacić podatek VAT, gdy kupują mieszkanie z rynku pierwotnego. W przypadku zakupu na cele mieszkaniowe podatek wynosi 8%. Jeżeli mieszkanie jest kupowane na cele działalności gospodarczej, to VAT wynosi 23%. Firma może jednak odliczyć i częściowo odzyskać wyłożone środki.

Firma może kupić nieruchomość, by ta sama na siebie zarabiała. Wynajem to bardzo częsty sposób na zarobek. Sam dochód stanowił będzie przychód z działalności przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać o wystawianiu faktury. Lokale często wynajmowane są innym przedsiębiorcom ze stawką 23% VAT. W niektórych przypadkach, gdy przedsiębiorca kupi mieszkanie, może uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu najmu. Długość takiego zwolnienia może wynosić nawet 10 lat pod warunkiem, że koszty odpisów amortyzacyjnych przewyższają uzyskane przychody od wynajmującego.

Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy, którzy kupują nieruchomość, aby później ją wynająć, nie mają prawa do odliczenia VAT-u naliczonego przy zakupie nieruchomości. W przypadku wynajmu krótkoterminowego możliwe jest odliczenie podatku.

Zakup mieszkania na firmę a VAT to bardzo szeroki temat. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Trzeba jednak wspomnieć, że nieruchomości to inwestycja należąca do kategorii bezpiecznych.Zobacz także:
Zobacz też:  Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts