kupno samochodu na firmę jednoosobową

Kupno samochodu na firmę jednoosobową

Dla mikroprzedsiębiorcy kupno samochodu na firmę jednoosobową to zarówno wymierne korzyści, jak i konkretne obowiązki. Jeśli ich nie dopełni, z pewnością urząd skarbowy da o sobie znać. Sprawdź, jak optymalnie przeprowadzić zakup auta i rozliczenia wydatków!

Użytkowanie samochodu prywatnego także do celów jednoosobowej działalności pozwala wliczyć w koszty uzyskania przychodu 20% wydatków eksploatacyjnych. W przypadku pojazdu, który stanowi część majątku firmy (został ujęty w ewidencji środków trwałych) to już 75%. W przypadku zakupu auta na firmę, które służy wyłącznie do celów służbowych, można ująć 100% kosztów eksploatacji. Prawo umożliwia kupno samochodu na firmę jednoosobową, ale nie jego rejestrację na przedsiębiorstwo – taka działalność gospodarcza nie ma osobowości prawnej. Kwestia rozliczenia samego zakupu pojazdu zależy od formy finansowania. Późniejszy sposób wykorzystywania auta wpływa na możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów eksploatacyjnych.

Finansowanie kupna samochodu na firmę jednoosobową. Amortyzacja zakupu auta na firmę za gotówkę

Przy wliczaniu wydatków w koszty podatkowe przez przedsiębiorców obowiązuje limit płatności gotówkowych. Podczas zakupów od firm to 15 tys. zł, a od 2024 r. już tylko 8 tys. zł. Podzielenie płatności (do limitu gotówką, resztę przelewem, kartą, usługami płatniczymi) nie pozwala uwzględnić części gotówkowej w kosztach uzyskania przychodu, ale można w inny sposób zmniejszyć wysokość zobowiązań. Różnicę pomiędzy ceną kupna samochodu na firmę jednoosobową a limitem płatności gotówkowych można zredukować poprzez:

 • umowę barterową z firmą, która sprzedaje auto;
 • kompensatę;
 • netting.
Zobacz też:  Smartwatch na firmę. Jak rozliczyć taki wydatek?

Przypominamy, że nie ma możliwości zarejestrowania samochodu bezpośrednio na jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli kwota na fakturze za pojazd przekracza 10 tys. zł – netto dla płatników VAT, brutto dla przedsiębiorców objętych zwolnieniami – samochód w firmie należy ująć w ewidencji środków trwałych. Koszt zakupu auta można wliczyć w koszty przez poddanie amortyzacji. Maksymalna wartość samochodu, jaką można odliczać, to 150–225 tys. zł, w zależności od silnika (wcześniej równowartość 20 tys. €). Niektórzy odliczą całość, inni część wydatku. Są trzy warianty odpisów amortyzacyjnych za pojazdy osobowe:

 • jednorazowo – wartość początkowa poniżej 10 tys. zł, brak konieczności ujęcia pojazdu w EŚT;
 • liniowo – stawka 20%, wydatek na zakup samochodu firmowego amortyzowany przez 5 lat;
 • indywidualnie – 40% i 2,5 roku, ale tylko w przypadku samochodów używanych przez minimum 6 miesięcy przed zmianą właściciela.

Kupno pojazdu na kredyt, leasing samochodu na firmę jednoosobową

Nie każdy przedsiębiorca jest w stanie od razu wyłożyć całą sumę potrzebną do zakupu niezbędnego pojazdu. Dotyczy to zwłaszcza maszyn większych, specjalistycznych – np. busa do przewozu osób, furgonetki do rozwożenia paczek czy przewożenia materiałów albo karawanu pogrzebowego. Kiedy inwestycja nie może czekać, trzeba znaleźć inny sposób sfinansowania kupna samochodu na firmę jednoosobową.

Kupno samochodu dla firmy jednoosobowej na kredyt

Celowe kredyty samochodowe są zazwyczaj korzystniejsze dla przedsiębiorców od kredytów gotówkowych – decyduje o tym przede wszystkim niższe oprocentowanie. Kupując samochód na kredyt, trzeba pamiętać, że amortyzacja będzie jedynie częściowa – wartość początkowa jest zależna m.in. od udziałów przedsiębiorcy we własności. W koszty można wrzucać opłacone odsetki, stosowanie do uiszczanych rat lub całość po uregulowaniu wszystkich należności.

Leasingowanie auta na potrzeby firmy

Kolejne opcje na kupno samochodu do firmy jednoosobowej to leasing operacyjny i finansowy. Pozwala uniknąć dużego, jednorazowego wydatku i zwykle wiąże się z prostszymi formalnościami, niż kredyt. Przedsiębiorca może uwzględnić w kosztach całość rat leasingowych, a nie tylko jej części odsetkowe. Musi się jednak liczyć z dodatkowymi opłatami wstępnymi.

Zobacz też:  Gaz na firmę czy prywatnie? Przedsiębiorcy obniżają horrendalne rachunki za gaz

W leasingu operacyjnym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, a w leasingu finansowym leasingobiorca. Jednak minimalny okres amortyzacji leasingu samochodów to 5 lat, a leasing operacyjny pozwala użytkującemu zawrzeć umowę z finansującym na krótszy czas. Minimum to 40% normatywnego okresu amortyzacji, czyli 2 lata. W praktyce leasing operacyjny pozwala szybciej od finansowego uwzględnić w kosztach całość kosztów sfinansowania nabycia pojazdu. Na raty składa się również spłata wartości początkowej.

Zakup samochodu osobowego i eksploatacja – odliczenie kosztów uzyskania przychodu i VAT-u

Po kupnie samochodu na firmę jednoosobową można używać auta do celów prywatnych i służbowych albo wyłącznie służbowych. Korzystanie z samochodu w sposób mieszany pozwala odliczyć 75% kosztów eksploatacyjnych i 50% podatku VAT. Auto firmowe, które służy tylko do celów prowadzonej działalności, pozwala na wyższe odpisy. Niektóre typy pojazdów z definicji traktowane są jako wyłącznie służbowe. Aktualną listę zawiera rozporządzenie w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Aby odliczyć cały VAT i wrzucić w koszty 100% wydatków na eksploatację, trzeba prowadzić kilometrówki do celów VAT – nawet jeśli przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Aby dopełnić wszystkich formalności, należy:

 • złożyć druk VAT-26 w urzędzie skarbowym (zgłosić pojazdu);
 • opracować firmowy regulamin użytkowania samochodu, najlepiej na piśmie;
 • prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu auta.

Kupno samochodu na firmę jednoosobową od osoby prywatnej, w komisie – bez odliczenia VAT

Jeżeli mikroprzedsiębiorca nabywa pojazd od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, robi to na podstawie umowy sprzedaży. Nie ma faktury VAT – nie ma czego odliczać, a do tego trzeba opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie tylko zakup samochodu na firmę jednoosobową od osoby prywatnej uniemożliwia pełne odliczenie VAT-u. Jeśli właścicielem sprzedawanego auta jest inna osoba fizyczna, komisy samochodowe wystawiają faktury VAT marża – podatek od towarów i usług (do późniejszego odliczenia) dotyczy wysokości prowizji, a nie łącznej wartości transakcji.

Zobacz też:  Ile zaoszczędzę, kupując na firmę?

Ewidencja przebiegu pojazdu po kupieniu samochodu firmowego do celów służbowych przedsiębiorcy

Kilometrówka musi zawierać dane wymagane w przepisach:

 • numer rejestracyjny samochodu;
 • daty początkowe i końcowe;
 • stany licznika (na dzień rozpoczęcia, zakończenia ewidencji i na koniec każdego okresu rozliczeniowego);
 • liczby przejechanych kilometrów;
 • cele wyjazdów;
 • opisy tras (z – do);
 • potwierdzenie kierowcy;
 • dane osoby kierującej pojazdem – czyli samozatrudnionego;
 • ewentualne informacje o udostępnieniu samochodu innej osobie (cel, data, długość, dane osobowe).

Kupno samochodu na firmę jednoosobową wymaga starannego przemyślenia wielu kwestii. Począwszy od znalezienia najlepszego sposobu sfinansowania zakupu auta, a skończywszy na zadeklarowaniu sposobu użytkowania pojazdu. Warto wiedzieć, że urzędy skarbowe potrafią kwestionować przeznaczenie samochodu tylko na cele służbowe z takich powodów, jak parkowanie w pobliżu miejsca zamieszkania… które jest też siedzibą firmy. Dlatego samozatrudnieni powinni rzetelnie dokumentować wszystkie wydatki i wyjazdy, zwłaszcza jeśli chcą korzystać z maksymalnych odliczeń.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts