zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej

Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej

Dla przedsiębiorcy zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej może być bardzo opłacalny. Używany pojazd w dobrym stanie technicznym kosztuje znacznie mniej niż auto z salonu. A co z podatkiem VAT i wrzucaniem w koszty prowadzenia działalności gospodarczej? Poznaj kluczowe regulacje prawne!

Podstawowym dokumentem będzie umowa kupna-sprzedaży z wymaganymi danymi obu stron transakcji. Bardzo rzadko zdarza się, by osoby fizyczne zbywały praktycznie nowy samochód osobowy – dla przedsiębiorcy jako nabywcy i podatnika ważne będą nie tylko wartość początkowa (cena) pojazdu i brak faktury, ale też okres użytkowania przez wcześniejszego właściciela oraz późniejszy sposób korzystania z auta (cele służbowe lub mieszane). Na rynku jest dużo dobrych aut używanych więc jest w czym wybierać. Ostatnio popularna jest Kia Ceed.

Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej – podatki VAT i od czynności cywilnoprawnych

Podatek od towarów i usług (VAT) obowiązuje w obrocie na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli jedna ze stron jest obywatelem/przedsiębiorcą z UE, należy dokonać odpowiedniego rozliczenia podatku VAT. W przypadku zakupu samochodu od osoby fizycznej to firma jest tym ostatecznym nabywcą, który płaci pełną należność w cenie. Aktualna stawka przy takiej transakcji to 23%. Odliczenie podatku VAT za zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej jest możliwy jedynie w kilku sytuacjach – i to w momencie późniejszej odsprzedaży pojazdu, a nie bezpośrednio po nabyciu samochodu. O aktualne warunki należy dopytać w urzędzie skarbowym lub u kompetentnego doradcy.

Stroną zobowiązaną do uiszczenia VAT-u w przypadku takiej transakcji będzie sprzedający. Natomiast kupujący musi zająć się innym zobowiązaniem podatkowym – podatkiem od czynności cywilno-prawnych. W ciągu 14 dni po zakupie samochodu na firmę od osoby prywatnej przedsiębiorca musi złożyć deklarację o wartości samochodu do urzędu skarbowego. Po weryfikacji realnej wartości rynkowej auta fiskus obliczy wysokość należnej daniny. Podstawowa stawka podatku PCC od umowy sprzedaży pojazdu to 2%. W deklaracji PCC-3 należy zawrzeć jeszcze:

 • datę i miejsce transakcji;
 • dane firmy (NIP, imię i nazwisko itd.);
 • rynkową wartość samochodu;
 • podstawowy opis pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer rejestracyjny, rodzaj nadwozia, kolor etc.
Zobacz też:  Rękojmia na firmę – co może przedsiębiorca, gdy stwierdzi wadę towaru?

Amortyzacja samochodu osobowego, pojazd w ewidencji środków trwałych

Zakup samochodu firmowego od osoby fizycznej pozwala skorzystać z odpisów amortyzacyjnych. Wymaga to wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Taka możliwość pojawia się, jeżeli nabywany towar będzie wykorzystywany do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej dłużej, niż rok. Przy zakupie samochodu na firmę od osoby prywatnej za 10 tys. zł – netto dla vatowców, brutto dla pozostałych – ujęcie pojazdu w EŚT to już obowiązek. Elementy EŚT podlegają odpisom z uwagi na stopniowe zużycie i spadek wartości.

Od 2019 roku limit kosztów podatkowych podlegających amortyzacji to 150 tys. zł dla samochodów osobowych z silnikiem spalinowym i 225 tys. zł dla pojazdów elektrycznych. Wcześniej górną granicą była równowartość 20 tys. €. Pozostałej części ceny nie można zaklasyfikować jako koszt uzyskania przychodu. Sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych zależy od wielu różnych czynników:

 • jednorazowo – wartość początkowa pojazdu poniżej 10 tys. zł:
 • netta dla czynnych, zarejestrowanych podatników VAT;
 • brutto dla zwolnionych z podatku od towarów i usług;
 • liniowo:
 • bazowa stawka 20% rocznie;
 • metoda przyśpieszona – mnożnik stawki bazowej (do 1,4, czyli 28%/rok) dla pojazdów wymagających szczególnej sprawności technicznej lub użytkowanych intensywniej, w warunkach trudniejszych niż przeciętne;
 • indywidualnie – roczna stawka 40%, jeżeli auto jest:
 • używane – 6000 km przebiegu do dnia przekazania i używane przez 6 mies. od dnia, w którym wystąpił obowiązek rejestracji samochodu;
 • ulepszone – przed ujęciem w ewidencji środków trwałych nowy właściciel dokonał zmian/napraw, a koszty związane z ulepszeniem wyniosły min. 20% wartości początkowej.

Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej – wydatki na eksploatację kosztem uzyskania przychodu

Wprowadzenie auta do EŚT pozwala również na uwzględnianie kosztów eksploatacyjnych w rozliczeniach podatku dochodowego PIT. W przypadku samochodu użytkowanego w sposób mieszany, do celów prywatnych i służbowych, można uwzględniać do 75% kosztów eksploatacyjnych. Auto wykorzystywane tylko na potrzeby firmy pozwala odliczać 100% wydatków na paliwo, naprawy etc. pod warunkiem prowadzenia tzw. kilometrówki do celów VAT. Również przez przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Zobacz też:  Jak kredytować firmę? bezpieczne kredyty dla firm

Ewidencja przebiegu pojazdu nabytego przez zakup samochodu na firmę – od osoby prywatnej bądź inną drogą – wymaga:

 • zgłoszenia auta jako wyłącznie firmowego do urzędu skarbowego (formularz VAT-26);
 • stworzenia regulaminu użytkowania samochodu (jak najbardziej precyzyjnego!);
 • odnotowywania stanów licznika, liczby przejechanych kilometrów, celów wyjazdów służbowych, pokonywanych tras, danych kierowców.

Inne obowiązki przedsiębiorcy po transakcji zakupu auta – przerejestrowanie, ubezpieczenie

Czas na złożenie wniosku o wystawienie nowego dowodu rejestracyjnego i wydanie tablic to 30 dni od dnia zakupu. Kupno samochodu na firmę jednoosobową nie pozwala przerejestrować pojazdu bezpośrednio na firmę. Właścicielem będzie przedsiębiorca jako osoba.

Przedsiębiorca musi też zadbać o ciągłość polisy OC. Nabycie pojazdu nieubezpieczonego oznacza konieczność wykupienia ubezpieczenia jeszcze w dniu zakupu samochodu na firmę od osoby prywatnej. Jeżeli polisa poprzedniego właściciela jest jeszcze ważna, trzeba poprosić TU o przeliczenie składek i podjąć decyzję o pozostawieniu lub wypowiedzeniu umowy i znalezieniu nowego ubezpieczenia. W OC nie może być ani jednego dnia przerwy – kary za niedopilnowanie terminów i jazdę nieubezpieczonym autem są dotkliwe.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts