zakup złota na firmę

Zakup złota na firmę – co należy wiedzieć?

Zakup złota na firmę wydaje się ciekawym sposobem na zabezpieczenie majątku przedsiębiorstwa. Warto jednak przyjrzeć się kwestiom podatkowym, które dotyczą zakupu złota. W naszym artykule przybliżymy ci kwestie podatków przy zakupie złota na firmę!

Inwestycje w złoto wciąż są dosyć popularne. Może ono być zabezpieczeniem majątku firmy lub przedmiotem obrotu. Zakup złota na firmę może być naprawdę dobrym wyborem, jednak mimo to warto dokładnie przeanalizować sytuację na rynku.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z czasprzedsiebiorcow.pl

Dlaczego warto kupić złoto na firmę?

Przedsiębiorcy zazwyczaj skupiają się na swojej podstawowej działalności gospodarczej. To właśnie z niej czerpią oni korzyści. Zakup złota na firmę wydaje się dla nich dosyć abstrakcyjnym pomysłem. Rozszerzenie działalności gospodarczej o zakup tego cennego metalu może być jednak bardzo korzystny. Złoto będzie stanowiło zabezpieczenie majątku firmy lub będzie przedmiotem obrotu.

Zakup złota na firmę a VAT

Nabycie towaru wewnątrz unii europejskiej oraz import złota inwestycyjnego są zwolnione z podatku VAT. Warto jednak zaznaczyć, że przedmioty wykonane ze złota, czyli między innymi biżuteria, nie należą do złota inwestycyjnego i są one objęte podatkiem.

Zakup złota na firmę a podatek dochodowy

Złoto zakupione przez przedsiębiorstwo w celach inwestycyjnych jest formą kapitału inwestycyjnego. O złocie inwestycyjnym mowa wtedy, gdy kupujący nie jest posiadaczem rzeczywistego kruszcu, ale posiada specjalne certyfikaty. Istotne jest tutaj także to, czy nabywca już w momencie zakupu złota na firmę miał w planach osiągnięcie korzyści finansowej poprzez jego dalszą sprzedaż. W tym wypadku przychód ze sprzedaży kruszcu jest objęty zryczałtowanym podatkiem dochodowym (nazywanym podatkiem Belki) w wysokości 19%. Podstawa opodatkowania to przychód, czyli kwota, która nie jest pomniejszona o koszty jej uzyskania.

Zakup złota na firmę może przynieść duże korzyści. Ten cenny metal może być ciekawym sposobem na dodatkowy zarobek dla firmy. Warunkiem jest jednak odpowiednia analiza sytuacji na rynku.

Zobacz też:  Zakup mieszkania na firmę a VAT – co musisz wiedzieć?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts