ile zaoszczędzę kupując na firmę

Ile zaoszczędzę, kupując na firmę?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, ile zaoszczędzi, kupując na firmę. Wiele wydatków – ale nie wszystkie zakupy! – można wykazać jako niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej. Przekonaj się, jakie części kwot z faktur można wrzucić w koszty!

Na pytanie „Ile zaoszczędzę, kupując na firmę?” jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – to zależy! Są sytuacje, w których lepiej poprosić o paragon i zapłacić całą sumę, niż brać wszystko na fakturę… a potem tłumaczyć się przed urzędem skarbowym i w razie uzasadnionych wątpliwości prawnych płacić grzywny. Przed dokonaniem niejednoznacznego zakupu warto zwrócić się o pomoc do kompetentnych księgowych, doradców lub złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Podstawowym warunkiem zaoszczędzenia poprzez zakup towaru czy zamówienie usługi na własną firmę jest wpływ wydatku na koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa. To zmniejsza podstawę podatku dochodowego PIT.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z infojob.pl

To, ile zaoszczędzisz, kupując na firmę, zależy od wielu czynników. W tym formy opodatkowania

Możliwość „wrzucania w koszty” mają ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej albo odprowadzają podatek liniowy. Firmy opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych najczęściej nie ponoszą szczególnych wydatków w związku ze swoją działalnością i w swoich rozliczeniach nie uwzględniają. Czasami dla podatnika lepiej zmienić formę opodatkowania, niż kombinować z firmowymi fakturami. Każdy musi samodzielnie obliczyć, co się bardziej opłaci w dłuższej perspektywie. Aktualne stawki podatku dochodowego PIT to:

  • ulga IP box – 5%;
  • zasady ogólne – pierwszy próg 12% (Nowy Ład, w środku 2022 r. zmiana z 17%), drugi próg 32%;
  • podatek liniowy – 19%;
  • ryczałt – 2–17%, w zależności od rodzaju i kategorii działalności.
Zobacz też:  Sprzedaż mieszkania kupionego na firmę osobie fizycznej a podatek dochodowy

Znaczenie ceny jest oczywiste. Kolejna kwestia to odprowadzanie podatku od towarów i usług – firmy objęte zwolnieniami nie dokonają odliczeń, a „vatowcy” dzięki nim nie płacą dwa razy. Aby płatnik podatku VAT dokładnie policzył, ile zaoszczędzi, kupując na firmę, musi też znać aktualne stawki podatku od towarów i usług. Podstawowa stawka wynosi 23 procent – w 2011 r. została tymczasowo podwyższona z 22%. Dla niektórych kategorii obowiązują stawki obniżone:

  • 0%;
  • 5%;
  • 8%.

Ile zaoszczędzę, kupując na firmę – koszty uzyskania przychodu, ewidencja środków trwałych

Zgodnie z prawną definicją koszt uzyskania przychodu firmy to każdy wydatek, który pozwala osiągać przychody i zabezpieczać ich źródła. To nie tylko narzędzia pracy czy lokal użytkowy, ale też księgowość, usługi telekomunikacyjne i inne czynności biznesowe, niezbędne media i podstawowe wyposażenie biura/pracowni/budynku, sprzęt do kontaktów z kontrahentami czy klientami (telefon komórkowy, komputer) oraz wiele innych rzeczy. Często problematyczne okazuje się rozliczenie wyjazdów służbowych. Trzeba starannie prowadzić kilometrówkę na cele VAT, gromadzić faktury i jeszcze wykazać, że podróż miała biznesowy charakter.

W niektórych przypadkach oszczędności przy kupowaniu na firmę mogą wynieść nawet 100% ceny, o ile nie jest zbyt wygórowana. Uwzględnienie zakupu w ewidencji środków trwałych pozwala dokonywać odpisów amortyzacyjnych – nabyty przedmiot musi przy tym spełniać przynajmniej jeden z dwóch warunków:

  • wartość towaru przekracza 10 tys. złotych:
  • netto dla płatników VAT;
  • brutto dla pozostałych;
  • zakupiony przedmiot będzie wykorzystywany do celów mieszanych (np. samochód osobowy do użytku służbowego i prywatnego) lub wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności ponad 1 rok.

Ile zaoszczędzę kupując na firmę – podatki VAT i dochodowy. Odliczenia podatkowe, amortyzacja

Możliwość odliczenia VAT-u wynika z naczelnej zasady neutralności tego podatku. Przedsiębiorca redukuje wartość podatku VAT do odprowadzenia, jaka wynika z jego faktur sprzedażowych, o sumę VAT-u z faktur zakupowych – są wydatki, na które są ograniczenia w odliczeniu tego podatku. Najlepszy przykład do zakup i eksploatacja samochodu do celów mieszanych. W takim przypadku można odliczyć 50% podatku VAT. A jeżeli sprzedający auto jest osobą prywatną, nie wystawi faktury VAT – podstawą transakcji jest umowa kupna-sprzedaży. Nie dość, że na vacie nic nie zaoszczędzisz kupując na firmę, to jeszcze zapłacisz podatek od czynności cywilno-prawnych. Przy wpisie do EŚT nie ma to jednak większego znaczenia.

Zobacz też:  Zakup komputera na firmę 2024 – co należy wiedzieć?

Wszystkie wykazane koszty uzyskania przychodu oraz odpisy amortyzacyjne obniżają podstawę wymiaru podatku dochodowego. Niektóre firmy wykazują tak duże wydatki, że płacą tylko obowiązkowe składki na ZUS i nie oddają nic fiskusowi. Stawki amortyzacjne zależą od wartości początkowej i kategorii środków trwałych (KŚT). Odpisy za przedmioto o wartości powyżej 10 tys. zł zwykle mają miesięczny charakter, ale są okoliczności, które umożliwiają jednorazową amortyzację w ramach pomocy de minimis:

  • odpisów dokonuje podatnik mały ( rozpoczynający działalność;
  • wartość początkowa środka trwałego nie przerkacza 50 tys. €;
  • towar należy do kategorii 3–8 KŚT, z wyjątkiem samochodu osobowego.

Ile zaoszczędzę, kupując na firmę? Trzeba policzyć!

Teraz masz przynajmniej podstawowe pojęcie o tym, jak działa zakup na firmę i w jaki sposób dokonywać odliczeń. Przepisy ciągle się zmieniają, trzeba uwzględnić wiele zmiennych – trudno podawać konkretne kwoty. Są wprawdzie internetowe kalkulatory kosztów… ale nawet po podaniu identycznych sum brutto i netto, form opodatkowania, stawek PIT itp. potrafią wskazywać różne rezultaty.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts