Zgodnie z prawem każdy wydatek, który pozwala osiągnąć przychód lub zabezpieczyć jego źródło w przyszłości, jest traktowany jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu zakup przydatnego sprzętu, a także wiele innych inwestycji, wpływają na obniżenie podatku dochodowego. Art. 23. ustawy wymienia również szereg wyjątków, które z zasady nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Obowiązek udokumentowania każdego poniesionego wydatku jako kosztu podatkowego leży po stronie przedsiębiorcy. Zakup zegarka typu smartwatch na firmę wymaga odpowiedniego uzasadnienia i wykorzystania. Sprzęt musi oferować istotne funkcje dla podatnika. Po godzinach pracy nie może służyć do celów osobistych.
Zakup smartwatcha na firmę a koszty uzyskania przychodu. Ważne informacje i interpretacja podatkowa
Między wydatkiem i obniżeniem dochodu przedsiębiorstwa a przychodami musi istnieć istotny związek przyczynowo-skutkowy. Tylko wtedy można odliczyć kwotę przeznaczoną na zakup nowoczesnego, elektronicznego zegarka od podatku dochodowego. Najbardziej oczywisty przykład wykorzystywania smartwatcha na firmę do uzyskania przychodu to sprzedaż sprzętu w sklepie z elektroniką. W innych przypadkach należy mieć świadomość tego, jak działa zakup na firmę i jakie są przepisy. Inteligentny zegarek będzie zakwalifikowany do kosztów podatkowych, jeżeli:
- dany wydatek został poniesiony bezpośrednio przez podatnika, czyli właściciela firmy;
- koszty są rzeczywiste i definitywne (nie doszło do zwrotu);
- udostępniane funkcje mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Gdyby wartość sprzętu przekraczała 10 tys. zł/szt., należałoby go ująć w ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Aktualnie najdroższe modele na rynku są dostępne w cenie zbliżonej do tego progu. Tu pojawia się kwestia funkcji smartwatcha dla firmy – przedsiębiorca musiałby wykazać, że tańsze wersje nie spełniają określonych potrzeb biznesowych. W interpretacjach podatkowych fiskus potwierdził przydatność takich opcji, jak:
- pozostawanie w kontakcie z klientami w trakcie organizowanych prezentacji i innych sytuacji, gdy odbieranie telefonu jest niemożliwe;
- monitorowanie nowych wiadomości (SMS-ów, poczty e-mail) – szybsze odpowiedzi na zapytania ofertowe to większa szansa na nowe kontrakty i poprawa satysfakcji klientów;
- kalendarz, przypomnienia o ważnych wydarzeniach;
- bezpieczne odbieranie połączeń telefonicznych podczas prowadzenia pojazdów.
Smartwatch na firmę. Wydatek na działalność firmową a osobiste używanie zegarka przez przedsiębiorcę
Są okoliczności, w których administracja i izba skarbowa zakwestionują uwzględnienie zakupu nowoczesnego zegarka w kosztach działalności. Kupno smartwatcha na firmę wyklucza jego wykorzystywanie po godzinach, np. do monitorowania aktywności fizycznej – chyba że przedsiębiorca w jakiś sposób wykaże, iż lepsza kondycja ma bezpośrednie przełożenie na przychody i nie przynosi żadnych osobistych korzyści. Być może fiskus spojrzałby przychylnie na takie uzasadnienie trenera personalnego, którego zawód ma bezpośredni związek ze sportem. Właściciele sklepów, którzy wykonują w swojej firmie prace magazynowe, nie mają szans na uznanie takich wydatków za koszty podatkowe.
Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, nie ma zamkniętej listy działalności, w których zakup zegarka można wliczyć w koszty. To przedsiębiorca musi wykazać podczas ewentualnej kontroli skarbowej, że smartwatch na firmę przynosi lub zabezpiecza przychody. Po godzinach pracy najlepiej pozostawiać taki sprzęt w firmie albo odkładać do stacji ładującej. Czasami samo noszenie zegarka na ręce może być potraktowane jako niedozwolone używanie majątku przedsiębiorstwa do celów osobistych.
Zobacz także:
- Zakup komputera na firmę 2024 – co należy wiedzieć?
- Odkurzacz na firmę – koszty uzyskania przychodu
- Thermomix na firmę – czy to możliwe?
- Ekspres do kawy na firmę a rozliczenie kosztów podatkowych – porady
- Umowa zlecenia a koszty uzyskania przychodu w 2023 roku