rower na firmę

Rower na firmę

Wielu przedsiębiorców chciałoby zakupić rower na firmę, ale ma szereg wątpliwości. Co uzasadni taki wydatek w urzędzie skarbowym? Jak rozliczyć podatek VAT, dokonać amortyzacji w kosztach podatkowych? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania o rower w firmie!

Wykorzystywanie samochodu przez przedsiębiorcę i uwzględnianie wydatków związanych z jego zakupem oraz eksploatacją w kosztach firmowych nie wykluczają możliwości korzystnego rozliczenia jednośladu. Nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to nowoczesny rower elektryczny z silniczkiem, czy pojazd z wyłącznie mechaniczną przekładnią. Należy wykazać, że zakupiony rower na firmę jest wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwość odliczenia 100 procent podatku od towarów i usług mają aktywni podatnicy VAT na podstawie faktury. Ujęcie bezpośrednio w koszty całej ceny lub odpisy amortyzacyjne zależą m.in. od wartości sprzętu i sposobu prowadzenia rozliczeń podatkowych przez nabywcę.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z skalowanie.pl

Rower na firmę – uzasadnienie wydatku. Działalność gospodarcza przedsiębiorcy, środek transportu

Nie ma jednego, uniwersalnego powodu, który byłby nie do zakwestionowania przez urzędników skarbowych. Zwłaszcza w przypadku droższych modeli, które wymagają ujęcia w ewidencji środków trwałych i amortyzacji. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie roweru na firmę, przygotuj dobre (i zgodne ze stanem faktycznym!) uzasadnienie. Jak łatwo się domyślić, przedsiębiorcy najczęściej wskazują jednoślad jako swój środek transportu. . Warto podeprzeć się dodatkowymi argumentami – fakt konieczności dojazdu do siedziby, klientów czy domu to czasami za mało. Można tu wskazać m.in. na:

  • sprawniejsze poruszanie się po mieście w godzinach szczytu;
  • mniejszą awaryjność, prostsze naprawy w porównaniu z samochodem;
  • sprzęt sportowy jako unikanie tłoku w komunikacji miejskiej – niższe ryzyko zachorowania;
  • redukcję śladu węglowego (o ile prawo lub kontrahenci wymagają jego raportowania);
  • zalecenia lekarskie o zwiększeniu aktywności fizycznej.
Zobacz też:  Ile zaoszczędzę, kupując na firmę?

Problematyczna będzie sytuacja, gdy przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobową lub właściciel zatrudniający niewielu pracowników kupi rower na firmę, a do tego nie ma innego jednośladu w domu. W takich okolicznościach łatwo uznać, że tak naprawdę zakup miał osobisty charakter. Praktyka pokazuje, że fiskus zwykle nie uznaje wyposażenia rowerzysty – kasku, butów, odzieży sportowej – za wydatek uzasadniony firmową działalnością. Takie akcesoria musiałyby być wykorzystywane wyłącznie służbowo, co ciężko wykazać ponad wszelką wątpliwość. Większe szanse na korzystną interpretację są w przypadku osprzętu rowerowego – oświetlenia, konserwacji etc.

Odliczenie VAT z roweru zakupionego na firmę

Jeżeli przedsiębiorca dobrze uzasadni inwestycję w sprzęt sportowy i jest płatnikiem podatku od towarów i usług, może odliczyć całość podatku VAT naliczonego. Naturalnie podstawowym warunkiem odliczenia VAT-u jest zakupienie roweru na fakturę – czyli najczęściej nowego egzemplarza. Nabycie jednośladu od osoby fizycznej wiąże się z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Nie da się odliczyć podatku VAT bez faktury VAT. Jeżeli wartość początkowa – i do tego rynkowa, a nie cena do zapłaty wskazana w dokumencie – przekracza 1000 zł, nabywca musi odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podstawowa stawka PCC to 2%.

Rozliczenie zakupu roweru na firmę. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu, amortyzacja

Za koszt uzyskania przychodu, który zmniejsza podstawę wymiaru podatku dochodowego PIT, jest każdy wydatek poniesiony dla uzyskania przychodów lub zabezpieczenia ich źródła. Ujęcie roweru w kosztach nie zostało zakazane wprost w aktach prawnych, które wymieniają konkretne wyjątki od tej reguły. Pozostaje zatem kwestia dobrego uzasadnienia inwestycji w rower firmowy oraz interpretacji urzędników skarbowych. Sposób uwzględnienia kupna roweru w kosztach prowadzonej działalności zależy od jego ceny i formy opodatkowania firmy.

Jeżeli wartość roweru przekracza 10 tys. zł – netto dla vatowców, brutto dla pozostałych – trzeba uwzględnić sprzęt w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Podstawowa stawka amortyzacji jednośladu to 18% rocznie. Jeżeli sprzęt był tańszy, wystarczy jeden wpis do Księgi Przychodów i Rozchodów – wydatki pozostałe, kolumna 13. Mali podatnicy mają prawo do jednorazowej amortyzacji roweru na firmę również w sytuacji, gdy jego wartość przewyższa próg 10 tys. zł.

Zobacz też:  Zakup komputera na firmę [cnt-year] – co należy wiedzieć?

Dlaczego warto zakupić rower na firmę?

Korzyści ekonomiczne to nie wszystko. Zakup jednośladu i wykorzystanie firmowego roweru do celów służbowych „przy okazji” poprawi kondycję i stan zdrowia, pozwoli zaoszczędzić na paliwie do samochodów i choć w minimalnym stopniu zredukuje szkody wyrządzane środowisku naturalnemu. Warto pamiętać, że późniejsze wycofanie majątku przedsiębiorstwa na cele będzie wiązało się z konsekwencjami podatkowymi.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts