gaz na firmę czy prywatnie

Gaz na firmę czy prywatnie? Przedsiębiorcy obniżają horrendalne rachunki za gaz

Kryzys na rynku energetycznym spowodował ogromne podwyżki m.in. cen gazu. Najmocniej odczuli to mali i średni przedsiębiorcy, a wielu z nich z tego powodu zamknęło swoje biznesy. Inni natomiast szukają rozwiązań, zastanawiając się, co jest lepszym pomysłem – gaz na firmę czy prywatnie?

Wobec ogromnych podwyżek cen – w niektórych przypadkach faktury za gaz wzrosły o 800 procent – osoby prowadzące własną działalność gospodarczą szukają sposobów na to, jak uratować swoje biznesy. Wielu z nich rozważa zmianę taryfy, dlatego warto sprawdzić, co jest bardziej ekonomiczne, gaz na firmę czy prywatnie?

Jaka jest cena gazu w Polsce?

Wzrost stawek odczuły zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy. Sprzedawcy gazu rozliczają je jednak na innych zasadach. Ile kosztuje paliwo gazowe dla domu, a ile dla firmy? W listopadzie 2022 r. mali i średni przedsiębiorcy korzystający z usług PGNiG za kilowatogodzinę gazu płacili prawie 80 gr, natomiast koszt zakupu gazu przez osoby fizyczne wyniósł nieco ponad 20 gr/kWh. Wobec takich dysproporcji korzystanie z gazu na firmę czy prywatnie stanowi dużą różnicę.

Gaz na firmę czy prywatnie? Oto co robią przedsiębiorcy!

Niektóre podmioty, takie jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, czy szkoły zostały objęte ochroną taryfową. Nie dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw zwłaszcza z sektora usług (hoteli, restauracji, gabinetów urody itp.). Jak informował jeden z portali branżowych, drastyczny wzrost cen gazu wymusił na osobach prowadzących działalność gospodarczą niestandardowe rozwiązania. Niektórzy odbiorcy biznesowi zmienili sposób rozliczenia. Gaz na firmę czy prywatnie – oni już zdecydowali.

Jak obniżyć firmowy rachunek?

Gaz na firmę czy prywatnie? Firmy masowo wypowiadały umowy u swojego dostawcy gazu. Kiedy gaz ziemny podrożał, część przedsiębiorców zdecydowała się przejść na taryfę dla gospodarstw domowych. Składali więc oświadczenia, że gaz przestaje być wykorzystywany przez firmę, a zacznie przez osobę prywatną. Wymagało to również przepisania umowy. Jak jednak informują eksperci, takie rozwiązanie to działanie w „szarej strefie”. Na ten krok decydują się przede wszystkim te osoby, które walczą o przetrwanie i za wszelką cenę chcą uratować swoje biznesy.

Zobacz też:  Kupno lokalu na firmę - jak to zrobić prawidłowo?

Wobec wysokich podwyżek cen gazu przedsiębiorcy zaczynają szukać alternatywnych rozwiązań. Zastanawiają się, co jest dla nich bardziej korzystne, gaz na firmę czy prywatnie? Wobec widma zamknięcia biznesu wielu z nich decyduje się na przepisanie swoich umów.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts