gaz na firmę czy prywatnie

Gaz na firmę czy prywatnie? Przedsiębiorcy obniżają horrendalne rachunki za gaz

Kryzys na rynku energetycznym spowodował ogromne podwyżki m.in. cen gazu. Najmocniej odczuli to mali i średni przedsiębiorcy, a wielu z nich z tego powodu zamknęło swoje biznesy. Inni natomiast szukają rozwiązań, zastanawiając się, co jest lepszym pomysłem – gaz na firmę czy prywatnie?

Wobec ogromnych podwyżek cen – w niektórych przypadkach faktury za gaz wzrosły o 800 procent – osoby prowadzące własną działalność gospodarczą szukają sposobów na to, jak uratować swoje biznesy. Wielu z nich rozważa zmianę taryfy, dlatego warto sprawdzić, co jest bardziej ekonomiczne, gaz na firmę czy prywatnie?

Jaka jest cena gazu w Polsce?

Wzrost stawek odczuły zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy. Sprzedawcy gazu rozliczają je jednak na innych zasadach. Ile kosztuje paliwo gazowe dla domu, a ile dla firmy? W listopadzie 2022 r. mali i średni przedsiębiorcy korzystający z usług PGNiG za kilowatogodzinę gazu płacili prawie 80 gr, natomiast koszt zakupu gazu przez osoby fizyczne wyniósł nieco ponad 20 gr/kWh. Wobec takich dysproporcji korzystanie z gazu na firmę czy prywatnie stanowi dużą różnicę.

Gaz na firmę czy prywatnie? Oto co robią przedsiębiorcy!

Niektóre podmioty, takie jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, czy szkoły zostały objęte ochroną taryfową. Nie dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw zwłaszcza z sektora usług (hoteli, restauracji, gabinetów urody itp.). Jak informował jeden z portali branżowych, drastyczny wzrost cen gazu wymusił na osobach prowadzących działalność gospodarczą niestandardowe rozwiązania. Niektórzy odbiorcy biznesowi zmienili sposób rozliczenia. Gaz na firmę czy prywatnie – oni już zdecydowali.

Jak obniżyć firmowy rachunek?

Gaz na firmę czy prywatnie? Firmy masowo wypowiadały umowy u swojego dostawcy gazu. Kiedy gaz ziemny podrożał, część przedsiębiorców zdecydowała się przejść na taryfę dla gospodarstw domowych. Składali więc oświadczenia, że gaz przestaje być wykorzystywany przez firmę, a zacznie przez osobę prywatną. Wymagało to również przepisania umowy. Jak jednak informują eksperci, takie rozwiązanie to działanie w „szarej strefie”. Na ten krok decydują się przede wszystkim te osoby, które walczą o przetrwanie i za wszelką cenę chcą uratować swoje biznesy.

Zobacz też:  Wynajem mieszkania na firmę – wymogi, wrzucanie w koszty

Wobec wysokich podwyżek cen gazu przedsiębiorcy zaczynają szukać alternatywnych rozwiązań. Zastanawiają się, co jest dla nich bardziej korzystne, gaz na firmę czy prywatnie? Wobec widma zamknięcia biznesu wielu z nich decyduje się na przepisanie swoich umów.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też